reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS

Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS

GUS podał informacje o wysokości wskaźnika PKB. Jak wynika z danych, w III kwartale 2014 r. wzrósł on o 3,3 proc., a w II kwartale o 3,5 proc.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w KRS od 1 grudnia 2014 r.

Patrząc na dane dotyczące przemysłu i sprzedaży detalicznej w III kwartale br., a także biorąc pod uwagę znacznie wyższą bazę wzrostu PKB w III kwartale 2013 roku można było się spodziewać, niższej dynamiki wzrostu PKB w III kwartale br. Tymczasem, według wstępnych danych GUS, PKB wzrósł aż o 3,3 proc. Ten szybki wzrost gospodarczy nie powinien jednak budzić zdziwienia, albowiem w trzecim kwartale mieliśmy do czynienia z deflacją. A to oznacza, że PKB za III kwartał, który podawany jest w cenach z roku poprzedniego właśnie dzięki deflacji był o ok. 0,3 pkt proc. wyższy. Z wyciąganiem dalej idących wniosków musimy jednak poczekać na szczegółowe informacje dotyczące struktury wzrostu PKB. Wydaje się jednak, że w III kwartale motorem napędowym wzrostu gospodarczego były spożycie indywidualne i inwestycje. Szacuje się, że w tym roku inwestycje realizowane z wykorzystaniem leasingu będą o ok. 20 proc. większe niż w roku ubiegłym. A to oznacza, że inwestują już nie tylko średnie i duże firmy, których nakłady inwestycyjne w ciągu pierwszych 6. miesięcy br. były wyższe o 14,4 proc. r/r, ale dołączyły do nich również mikro i małe przedsiębiorstwa.

Wszystko wskazuje także na to, że mimo problemów ze sprzedażą naszych towarów do Rosji i Ukrainy, negatywny wpływ eksportu netto na PKB będzie w III kwartale niewielki.

W całym 2014 roku, biorąc pod uwagę korektę wzrostu PKB w II kwartale br. (z 3.3 proc. na 3,5 proc.), wyniki III kwartału, a także spodziewaną deflację w IV kwartale, wzrost gospodarczy powinien wynieść 3,3-3,4 proc.

Rośnie wartość sprzedaży bezpośredniej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS
Wzrost PKB w III kwartale roku – dane z GUS

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama