| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawki Senatu do czwartej ustawy deregulacyjnej

Poprawki Senatu do czwartej ustawy deregulacyjnej

Senat zaproponował w czwartek niewielkie poprawki do ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, stanowiącej tzw. czwartą transze deregulacji. Jedna z nich zakłada korzystniejsze zasady korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych.

Ustawa o ułatwieniach w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi czwarty element tzw. pakietu deregulacji. Celem ustawy jest m.in. uproszczenie regulacji, redukcja części obowiązków informacyjnych, uściślenie niektórych zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne, redukcja wskazanych obowiązków dokumentacyjnych, a tym samym poprawa efektywności pracy i możliwości inwestowania.

Senatorowie przyjęli ponad 20 poprawek doprecyzowujących i poszerzających wprowadzane przez ustawę swobody w działalności gospodarczej. Np. ułatwiające zasady przedstawiania zaświadczeń lekarskich, doprecyzowujące oświadczenia przedsiębiorców o świadomości odpowiedzialności karnej, czy ułatwiające korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za ustawą zagłosowało 55 senatorów, 26 - głównie z PiS - wstrzymało się od głosu. W czasie środowej debaty senator Henryk Cioch (PiS) zwracał uwagę, że ustawa nie ma żadnej treści normatywnej, a stanowi jedynie katalog zmian w wielu różnych aktach prawnych. Wyrażał też wątpliwość co do konstytucyjności tak zmienianego prawa.

Reprezentujący rząd wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj przekonywał, że zmiany mają wspólny mianownik - są nim postulaty formułowane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zwracał też uwagę, że to już czwarta transza deregulacyjna, a konstytucyjność żadnej z dotychczasowych nie została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny.

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

W uchwalonej w październiku przez Sejm ustawie zaproponowanych zostało ponad 40 rozwiązań wymagających dokonania zmian w 30 ustawach, m.in. w Kodeksie pracy, ustawie o izbach gospodarczych, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto zmiany obejmują ustawy: o gwarantowanych przez państwo ubezpieczeniach eksportowych, o statystyce publicznej, o ochronie danych osobowych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, o systemie ubezpieczeń społecznych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Prawie ochrony środowiska, o dostępie do informacji publicznej, o podpisie elektronicznym, materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, ochronie roślin, ustawie o podatku od towarów i usług, Prawie celnym, ustawie o podatku akcyzowym oraz o kredycie konsumenckim.

Zmianami w przepisach o Krajowym Rejestrze Sądowym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »