REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobre prognozy zatrudnienia

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło prognozy dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Wynika z nich, iż w II kwartale 2014 r. są one najlepsze od dwóch lat.

REKLAMA

Prognozy zatrudnienia w II kwartale 2014 r. są najlepsze od dwóch lat – wynika z konferencji "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia - Prognozy dla rynku pracy w II kwartale 2014 r." zorganizowanej 11 marca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Zarówno wyniki prezentowanego Barometru Manpower, jak i analizy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które przedstawił podczas spotkania Sekretarz Stanu dr hab. Jacek Męcina, są zgodne co do tego, że obecny optymizm przedsiębiorców można w jakiś sposób porównać do najlepszego w 6-letniej historii raportu Manpower w roku 2008.

REKLAMA

 Dyrektor Generalna w ManpowerGroup Poland Iwona Janas wskazała, że prognozy zatrudnienia w II kwartale br. są kontynuacją dobrego trendu, który miał miejsce w I kwartale – przewidywane przez pracodawców zatrudnienia jest nie tylko pozytywne, ale znacząco rosnące. Według reprezentatywnej próby 751 polskich pracodawców, którzy mieli odpowiedzieć na jedno pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, pod początku kwietnia do końca czerwca 2014 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”, 15 proc. planuje zatrudniać, 7 proc. – zwalniać. Najlepsze prognozy dotyczą sektorów transport, logistyka i komunikacja (przewidywany wzrost o 22 proc.) i produkcja przemysłowa (18 proc.), natomiast jedynymi branżami, w których planuje się więcej etatów redukować niż zwiększać są energetyka, gazownictwo i wodociągi (o 8 proc.) oraz kopalnie, przemysł wydobywczy (o 9 proc.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

 Wiceminister Jacek Męcina podkreślił, że prezentowane wyniki Manpower korespondują z pozytywnymi obserwacjami w jego resorcie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy do czynienia z sytuacją, że już w lutym nastąpił spadek bezrobocia. Widać też pozytywne nastroje w logistyce, która jest niejako „papierkiem lakmusowym” trendu zatrudnienia w ogóle.  Jego zdaniem dobrej sytuacji w tej branży pomogły takie narzędzia jak elastyczny czas pracy czy możliwość pracy w niedziele i święta. Zwrócił uwagę na obecne trudności, które mogą wpływać na rynek pracy w Polsce, do których zaliczył zwłaszcza sytuację na Wschodzie. Eksporterzy, którzy mają problemy ze zbytem na te rynki swoich towarów, mogą wówczas liczyć na środki z 250 mln zł w ramach ustawy o ochronie miejsc pracy. Podkreślił też problemy wynikające z regionalnego zróżnicowania Polski. Prognozy zatrudnienia Manpower wskazują co prawda, że nigdzie nie odnotowano negatywnych nastawień do zatrudniania, jednakże występuje rozbieżność  pomiędzy  regionem centralnym, gdzie 12 proc. pracodawców planuje zatrudnienie, a regionem wschodnim, w którym przewiduje się tyle samo zatrudnień co zwolnień.

 Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazuje na pozytywne nastroje pracodawców w Europie i na świecie. Dawno nie było tak dużej liczby państw spośród 42 badanych, gdzie więcej chce zatrudniać niż zwalniać. Jedynymi pesymistami w tej grupie są pracodawcy z Włoch (redukcje o 7 proc.), Czech (2 proc.) i Francji (1 proc.), natomiast w czołówce optymistów jak zwykle znalazły się kraje rozwijające się – Indie (planowane zwiększenie zatrudnienia o 41 proc.) i Tajwan (38 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Brak zatrudnienia wiąże się z osłabieniem gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA