| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobre prognozy zatrudnienia

Dobre prognozy zatrudnienia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło prognozy dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Wynika z nich, iż w II kwartale 2014 r. są one najlepsze od dwóch lat.

Prognozy zatrudnienia w II kwartale 2014 r. są najlepsze od dwóch lat – wynika z konferencji "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia - Prognozy dla rynku pracy w II kwartale 2014 r." zorganizowanej 11 marca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. Zarówno wyniki prezentowanego Barometru Manpower, jak i analizy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które przedstawił podczas spotkania Sekretarz Stanu dr hab. Jacek Męcina, są zgodne co do tego, że obecny optymizm przedsiębiorców można w jakiś sposób porównać do najlepszego w 6-letniej historii raportu Manpower w roku 2008.

 Dyrektor Generalna w ManpowerGroup Poland Iwona Janas wskazała, że prognozy zatrudnienia w II kwartale br. są kontynuacją dobrego trendu, który miał miejsce w I kwartale – przewidywane przez pracodawców zatrudnienia jest nie tylko pozytywne, ale znacząco rosnące. Według reprezentatywnej próby 751 polskich pracodawców, którzy mieli odpowiedzieć na jedno pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, pod początku kwietnia do końca czerwca 2014 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”, 15 proc. planuje zatrudniać, 7 proc. – zwalniać. Najlepsze prognozy dotyczą sektorów transport, logistyka i komunikacja (przewidywany wzrost o 22 proc.) i produkcja przemysłowa (18 proc.), natomiast jedynymi branżami, w których planuje się więcej etatów redukować niż zwiększać są energetyka, gazownictwo i wodociągi (o 8 proc.) oraz kopalnie, przemysł wydobywczy (o 9 proc.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 Wiceminister Jacek Męcina podkreślił, że prezentowane wyniki Manpower korespondują z pozytywnymi obserwacjami w jego resorcie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu mamy do czynienia z sytuacją, że już w lutym nastąpił spadek bezrobocia. Widać też pozytywne nastroje w logistyce, która jest niejako „papierkiem lakmusowym” trendu zatrudnienia w ogóle.  Jego zdaniem dobrej sytuacji w tej branży pomogły takie narzędzia jak elastyczny czas pracy czy możliwość pracy w niedziele i święta. Zwrócił uwagę na obecne trudności, które mogą wpływać na rynek pracy w Polsce, do których zaliczył zwłaszcza sytuację na Wschodzie. Eksporterzy, którzy mają problemy ze zbytem na te rynki swoich towarów, mogą wówczas liczyć na środki z 250 mln zł w ramach ustawy o ochronie miejsc pracy. Podkreślił też problemy wynikające z regionalnego zróżnicowania Polski. Prognozy zatrudnienia Manpower wskazują co prawda, że nigdzie nie odnotowano negatywnych nastawień do zatrudniania, jednakże występuje rozbieżność  pomiędzy  regionem centralnym, gdzie 12 proc. pracodawców planuje zatrudnienie, a regionem wschodnim, w którym przewiduje się tyle samo zatrudnień co zwolnień.

 Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazuje na pozytywne nastroje pracodawców w Europie i na świecie. Dawno nie było tak dużej liczby państw spośród 42 badanych, gdzie więcej chce zatrudniać niż zwalniać. Jedynymi pesymistami w tej grupie są pracodawcy z Włoch (redukcje o 7 proc.), Czech (2 proc.) i Francji (1 proc.), natomiast w czołówce optymistów jak zwykle znalazły się kraje rozwijające się – Indie (planowane zwiększenie zatrudnienia o 41 proc.) i Tajwan (38 proc.).

Zobacz również: Brak zatrudnienia wiąże się z osłabieniem gospodarczym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »