| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Utworzyć ministerstwo przedsiębiorczości

Utworzyć ministerstwo przedsiębiorczości

Utworzenie ministerstwa przedsiębiorczości, trzech nowych okręgów gospodarczych, a także wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej - to niektóre propozycje SLD zawarte w przygotowanej przez tę partię strategii "Rozwój zamiast stagnacji".

Strategię przedstawił w niedzielę szef SLD Leszek Miller. Sojusz w swoim programie zakłada zwiększenie roli państwa w gospodarce i rozwój sektora publicznego.

SLD postuluje też utworzenie trzech nowych okręgów gospodarczych - w okolicach Łodzi, Trójmiasta i Krakowa. W tych okręgach, jak powiedział, rozwijać miałby się m.in. przemysł maszynowy i elektromaszynowy, precyzyjny, samochodowy, elektroniczny, biotechnologiczny, energetyki odnawialnej.

Miller podkreślił też potrzebę przyjęcia ustawy o inwestycjach infrastrukturalnych, a także zmian w ustawie o zamówieniach publicznych, tak, aby decydująca była nie cena, a stosunek jakości do ceny.

SLD opowiada się też za utworzeniem ministerstwa przedsiębiorczości przez likwidację ministerstwa skarbu państwa oraz ministerstwa gospodarki. Ministerstwo przedsiębiorczości - mówił Miller - miałoby specjalizować się we wszystkich działaniach związanych z rozwojem polskiej przedsiębiorczości.

Sojusz podtrzymał swą propozycję, by przejście na emeryturę było związane ze stażem pracy - kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40. Wśród propozycji SLD jest też utworzenie publicznego OFE.

Sojusz postuluje też wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej, odpisów dla przedsiębiorców inwestujących w naukę. "Proponujemy przywrócenie trzeciej stawki podatkowej (...), w warunkach kryzysu jest to najzupełniej właściwe" - powiedział Miller.

Szef SLD powiedział też o tym, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Sojusz chce też, by za czwarte dziecko przysługiwała "swoista premia" - w wysokości 10 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »