reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polski eksport liczony w euro wzrósł w czerwcu o 1,1 proc.

Polski eksport liczony w euro wzrósł w czerwcu o 1,1 proc.

Eksport z Polski wyniósł w czerwcu tego roku 11,8 mld euro i był o 1,1 proc. większy niż w czerwcu 2011 r. - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.


Według KUKE w całym br. eksport z Polski wyrażony w euro wzrośnie o 6,0 proc.

"Szacujemy, że w czerwcu eksport z Polski wyniósł 11,807 mld euro. Był więc o 2,3 proc. mniejszy niż w maju, lecz jednocześnie o 1,1 proc. większy niż w czerwcu 2011 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 50,795 mld, tj. o 2,0 proc. mniej niż w maju i o 9,6 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "wyraźnie słabsze od oczekiwanych dane o poziomie produkcji sprzedanej przemysłu w kilku ostatnich miesiącach (szczególnie w czerwcu) oraz o obrotach w handlu hurtowym wskazują, że możliwe do osiągnięcia w bieżącym roku wyniki eksportu są istotnie niższe, niż można to było zakładać jeszcze wiosną". "Już teraz bowiem na wyniki całoroczne rzutuje niezrealizowanie części dostaw, a z perspektywy kilku najbliższych miesięcy nie wyglądają zachęcająco" - podano.

KUKE oczekuje, że w okresie czerwiec-sierpień br. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 2,5 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 6,7 proc.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2012 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 147,6 mld euro, tj. o 6,0 proc. oraz o 6,7 proc. w złotych - do kwoty 612,0 mld" - napisano.

Przed miesiącem KUKE prognozowała, że w 2012 r. eksport w euro wzrośnie o 9,3 proc.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama