REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MS proponuje opłatę 100 zł od pisemnego uzasadnienia wyroku

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wprowadzenie opłaty za sporządzenie przez sąd pisemnego uzasadnienia wyroku w sprawach cywilnych. Z ministerialnego projektu wynika też, że od 2015 roku nie można byłoby już kupować w kasie sądu znaków opłaty sądowej.

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt założeń ustawy, która miałaby zmienić dzisiejszą ustawę o kosztach sądowych, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Z projektu wynika, że opłata za pisemne uzasadnienie przez sąd wyroku w sprawach cywilnych miałaby wynosić 100 zł; dziś pisemne uzasadnienie jest bezpłatne. Opłata od wniosku o sporządzenie uzasadnienia byłaby zaliczana na poczet opłaty od apelacji, ale ta byłaby niższa niż 100 zł, wówczas sąd nie zwracałby różnicy.

REKLAMA

Nie zmieniłaby się zasada, że przewodniczący składu orzekającego ma obowiązek przedstawić ustnie główne powody sądowego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Ministerialny projekt zakłada też podwyżkę niektórych opłat sądowych. Przykładowo opłata od zażalenia na oddalenie przez sąd wniosku o wyłączenie ze sprawy sędziego lub ławnika wyniosłaby 100 zł, zamiast - jak dziś - 40 zł. Identyczna podwyżka miałaby dotyczyć opłaty od zażalenia na skazanie na karę grzywny osoby biorącej udział w postępowaniu, np. świadka.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało także powrót do zasady, że opłata od wniosku o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, rzeczy ruchomej i prawa użytkowania wieczystego zależy od wartości tej nieruchomości, rzeczy ruchomej lub prawa użytkowania wieczystego. Dziś opłata ta jest stała i wynosi: 40 zł od wniosku o zasiedzenie rzeczy ruchomej, 2 tys. zł - od wniosku o zasiedzenie nieruchomościach. Ministerstwo proponuje, by opłata była obliczana od wartości przedmiotu postępowania.

REKLAMA

MS zaproponowało też nowe zasady zwrotu opłaty za wniesienie pozwu o rozwód lub separację. Dziś istnieje możliwość uzyskania zwrotu połowy opłaty, jeżeli rozstanie nastąpiło za porozumieniem stron bez orzekania o winie. Po wejściu w życie zmian nie byłby to wystarczający warunek dla tych małżonków, którzy mają małoletnie dzieci. Po to, by uzyskać zwrot połowy opłaty małżonkowie, którzy staraliby się o rozwód lub separację, musieliby jednocześnie porozumieć się co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Jeżeli porozumieliby się tylko w jednej sprawie, np. tylko co do kontaktów z dziećmi, wówczas dostawaliby zwrot tylko jednej trzeciej opłaty za pozew - zakłada projekt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wraz ze zmianą wysokości opłat sądowych zmieniłby się sposób ich wnoszenia. W projekcie założeń ministerstwo zaproponowało stopniowe wycofywanie - aż do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do końca 2014 r. - znaków opłaty sądowej. W zamian miałaby być uruchomiona Platforma Elektronicznych Płatności, która umożliwiałaby wnoszenie opłat np. za pomocą przelewu przez internet.

Dziś można opłacić koszty sądowe bezpośrednio w kasie sądu, kupując znaki opłaty sądowej, gdy opłata sądowa nie przekracza 1,5 tys. zł. Ministerstwo chce się z tego wycofać, bo drukowanie znaków opłaty sądowej jest kosztowne dla budżetu i taki sposób wnoszenia opłat pozostał już tylko w sprawach cywilnych.

Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości założenia są obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Po uzgodnieniach posłużą do przygotowania projektu ustawy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA