| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > We wrześniu pogorszenie koniunktury w budownictwie

We wrześniu pogorszenie koniunktury w budownictwie

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 4 wobec minus 1 w sierpniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 19 proc. wobec odpowiednio 16 proc. i 17 proc. w sierpniu - podał GUS.

 

"Ogólny klimat koniunktury w budownictwie we wrześniu oceniany jest bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu i przed rokiem. Wpływ na to mają niekorzystne i gorsze niż w sierpniu oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest pesymistycznie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu" - napisano w komunikacie GUS.

Z badania wynika, że aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem oraz że utrzymują się niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej.

"Odpowiednie prognozy są negatywne i gorsze od sygnalizowanych w sierpniu. Na oceny te mają wpływ zwiększające się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od prognozowanych w sierpniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych" - napisano.

Spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. (przed rokiem 21 proc.) sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach

"We wrześniu 13 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14 proc., 75 proc., 11 proc.)" - dodano.

 Z badania wynika także, że przedsiębiorcy zgłaszają we wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 79 proc. wobec 77 proc. przed rokiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »