REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Statut spółki europejskiej do konsultacji

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne, aby ustalić, czy w przepisach dotyczących statutu spółki europejskiej należy wprowadzić zmiany.

Statut spółki europejskiej (statut SE) umożliwia tym spółkom, które działają w więcej niż jednym państwie członkowskim możliwość zorganizowania swojej działalności transgranicznej pod jedną europejską nazwą. Rozwiązanie to zapewnia im stabilne ramy prawne, obniża koszty wewnętrzne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w kilku krajach jednocześnie, co podnosi ich konkurencyjność na rynku wewnętrznym.

REKLAMA


Uwagi w ramach konsultacji


Komisja Europejska zgodnie z rozporządzeniem w sprawie statutu SE pięć lat po jego wejściu w życie musi złożyć sprawozdanie z jego stosowania i zaproponować ewentualne zmiany. Dlatego w grudniu 2008 r. Komisja zleciła analizę zewnętrzną i obecnie zaprasza zainteresowane podmioty do zgłaszania uwag dotyczących tej analizy. Termin nadsyłania uwag w ramach konsultacji upływa 23 maja 2010 r.


Uwagi zostaną uwzględnione w sprawozdaniu Komisji na temat statutu SE. Jego uzupełnieniem będzie konferencja wysokiego szczebla, która odbędzie się 26 maja 2010 r.


Cel konsultacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Konsultacje mają na celu sprawdzenie wyników analizy zewnętrznej oraz dostarczenie Komisji Europejskiej danych istotnych dla oceny statutu SE. Zasadnicze pytania dotyczą:

• tendencji w zakresie rozmieszczenia spółek SE w państwach członkowskich UE/EOG,

• problemów praktycznych, które spółki napotykają podczas przyjmowania statutu SE lub korzystania z niego oraz

• ewentualnych ulepszeń obowiązujących ram prawnych.


Znane spółki europejskie

REKLAMA


Niestety w niektórych państwach członkowskich statut SE w ogóle się nie przyjął, podczas gdy w innych cieszy się dużą popularnością. Do powszechnie znanych spółek SE należą: Allianz, BASF, Porsche, Fresenius i MAN w Niemczech, SCOR we Francji, Elcoteq w Luksemburgu oraz Strabag w Austrii.


Dlatego celem wprowadzenia ewentualnych zmian w przepisach dotyczących statutu spółki europejskiej jest doprowadzenie do szerszego wykorzystania tego rozwiązania w całej Unii Europejskiej.

oprac. Alicja Fal

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA