REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KPP uruchomiła Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy

REKLAMA

Konfederacja Pracodawców Polskich uruchomiła Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, którego działalność zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.

Ma ono poprawić obecną sytuację, w której - w ocenie KPP - polityka edukacyjna nie jest dostosowana do wymogów rynku pracy; publiczne służby zatrudnienia nie są dla firm partnerami, organizowane przez urzędy pracy szkolenia są niedostosowane do potrzeb pracodawców.

REKLAMA

REKLAMA

Obserwatorium prowadzić będzie monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców. Podobne obserwatoria funkcjonują już przy Wojewódzkich Urzędach Pracy. Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy to pierwsza taka instytucja w Polsce, stworzona przez organizację pracodawców.

"Im więcej lepszych i trafniejszych metod diagnozowania rynku pracy, tym lepsza współpraca pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a przedsiębiorcami i lepsze efekty przeciwdziałania bezrobociu" - mówiła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Podkreśliła, że przedsiębiorcy są bardzo ważnym ogniwem w walce z bezrobociem, szczególnie w sytuacji spowolnienia gospodarczego.

REKLAMA

Jej zdaniem bardzo istotne jest dostosowywanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Dodała, że MPiPS przygotowuje wieloletnią prognozę zapotrzebowania na kwalifikacje zawodowe. "Jest to konieczne, by szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku pracy, potrzeby pracowników i pracodawców - zmieniać podejście i dostosowywać prawo pracy" - powiedziała Ostrowska.

Według prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzeja Malinowskiego w systemie wspierania zatrudnienia i walki z bezrobociem brakuje rzetelnej diagnozy popytu na pracę w różnych częściach kraju. "Najpoważniejszą i najdalej idącą konsekwencją tego stanu rzeczy jest niewłaściwa, niedostosowana do potrzeb pracodawców, polityka edukacyjna. Nie chodzi o jakieś widzimisię przedsiębiorców - stawką jest albo racjonalne, dostosowane do wymogów gospodarki kształcenie młodych ludzi i dokształcanie starszych, albo setki absolwentów nikomu niepotrzebnych kierunków od razu skazanych na bezrobocie" - przekonywał Malinowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnego zdania jest przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. "Rynki pracy są dynamiczne; czasem tego nie zauważamy, czego skutkiem jest złe kształcenie i wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi. W związku z likwidacją kształcenia zawodowego w Polsce brakuje specjalistów, których potrzebuje gospodarka" - mówił Guz. Dodał, że współdziałanie obserwatoriów przy WUP-ach i KPP może przynieść pozytywne efekty w walce z bezrobociem.

Obserwatoria przy WUP zajmują się monitorowaniem rynku pracy z punktu widzenia potrzeb publicznych służb zatrudnienia, których głównym zadaniem jest walka z bezrobociem. Działalność Obserwatorium stworzonego przez KPP koncentrować się będzie na zbieraniu i przetwarzaniu danych pozwalających na podjęcie skutecznych działań w interesie pracodawców, a nie służących jedynie walce z bezrobociem.

Obserwatorium będzie gromadzić i przetwarzać dane pochodzące od pracodawców, których nie posiadają obserwatoria działające przy urzędach pracy.

Jak poinformował dyrektor Obserwatorium Bartłomiej Rokicki, systematyczne monitorowanie sytuacji na rynku pracy leży w interesie pracodawców, jednak konieczne jest zastosowanie innego podejścia niż w przypadku publicznych służb zatrudnienia. Dla pracodawców znacznie bardziej wartościowe niż dane na temat ewolucji stopy bezrobocia, są informacje o możliwościach znalezienia odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej czy choćby o ofertach szkoleń dla pracowników już zatrudnionych.

Przekazując Obserwatorium informacje o swych potrzebach, pracodawcy uzyskają możliwość wpływania zarówno na kształt polityki edukacyjnej, jak i metod aktywnego wspierania zatrudnienia, np. szkoleń.

Obserwatorium to projekt współfinansowany ze środków europejskich realizowany przez KPP wspólnie z OPZZ, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA