reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Małe firmy poczekają na poręczenia i gwarancje

Mikro i małe firmy na możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji w nowym systemie będą musiały jeszcze poczekać. Barierą jest bowiem procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych.

Poręczenia i gwarancje stanowią dla MSP ważne źródło finansowania zewnętrznego. Umożliwiają one firmom, nieposiadającym wystarczających zabezpieczeń, dostęp do kredytów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w okresie osłabienia gospodarczego i kryzysu na rynkach finansowych. Dlatego cieszy fakt podpisania w ubiegłym tygodniu umów przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z bankami komercyjnymi, mających na celu uruchomienie udzielania poręczeń i gwarancji małym i średnim firmom według nowych, bardziej przyjaznych zasad.


Jednakże PKPP Lewiatan dostrzega pewne zagrożenia, które mogą spowodować, że pomimo dużego zapotrzebowania na poręczenia i gwarancje ze strony MSP, realnych transakcji będzie niewiele. Wskazuje, że:

• poręczenia i gwarancje mają obejmować maksimum 80% wartości kredytu, a to zdecydowanie za mało jeżeli mikro, mała, czy średnia firma nie ma wystarczających majątkowych zabezpieczeń;

• koszt poręczeń - 2% wartości kredytu plus koszty udzielenia poręczenia - jest bardzo wysoki jak na możliwości finansowe MSP, a ponadto koszt ten ma być pokrywany przez firmę z góry;

• aplikowaniu o poręczenie i gwarancję będzie towarzyszyła rozbudowana sprawozdawczość, czego małe i średnie firmy bardzo się obawiają i czego nie lubią.


Ponadto podpisane ostatnio przez BGK z bankami komercyjnymi umowy dotyczą jedynie poręczeń indywidualnych, z których będą mogły korzystać tylko firmy średnie. Natomiast poręczeń dla małych i mikro firm, które miały być objęte poręczeniami portfelowymi, podpisane umowy nie zawierają. Dlatego firmy te będą musiały na skorzystanie z poręczeń i gwarancji jeszcze poczekać. Barierą w tym zakresie jest procedura oceny ryzyka w BGK i system tworzenia rezerw z tym związanych, którego jeszcze nie ma, a wymogi postawione przez Ministerstwo Finansów są bardzo wygórowane.


Zatem formalnie tylko średnie firmy zyskały możliwość skorzystania z poręczeń i gwarancji. Ale i w ich przypadku niewiadomo, czy ze względu na  stawiane im wymagania, będą mogły w rzeczywistości skorzystać z tego instrumentu.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama