| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rada nadzorcza samodzielnie zwoła walne zgromadzenie

Rada nadzorcza samodzielnie zwoła walne zgromadzenie

Rada nadzorcza będzie mogła samodzielnie zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie w spółce akcyjnej, gdy uzna to za wskazane.

3 sierpnia wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. nr 13, poz. 69).  Nowelizacja między innymi istotnie wzmocni pozycję rady nadzorczej w spółce akcyjnej umożliwiając jej samodzielne zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane. Aktualnie rada nadzorcza ma takie prawo, jeśli zarząd spółki nie zwoła walnego zgromadzenia w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania zwołania walnego zgromadzenia  przez radę nadzorczą.


Nowe przepisy usprawnią funkcjonowanie spółek akcyjnych. Umożliwią radzie nadzorczej zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia bez uprzedniego zgłaszania żądania zwołania na ręce zarządu spółki akcyjnej. Uznanie za wskazane zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia pozostanie w gestii rady nadzorczej. W tym przypadku rada nadzorcza powinna kierować się jak najlepszym interesem spółki.


Bez zmian pozostaje uprawnienie rady nadzorczej do zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia, jeśli zarząd nie zwoła go w terminie ustawowym.


Uprawnienie do zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia zyskają również akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce. Akcjonariusze wyznaczą przewodniczącego tego zgromadzenia.


Dzięki temu rozwiązaniu akcjonariusze większościowi staną się w tym zakresie niezależni zarówno od zarządu spółki, jak i od rady nadzorczej. Wzmocni się ich pozycja w spółce i będą mogli skutecznie chronić własne interesy.

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK