reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Procedury przetargów szybsze, ale kosztem przedsiębiorców

Procedury przetargów szybsze, ale kosztem przedsiębiorców

Postępowania o udzielenie zamówienia będą szybsze dzięki zmianie progów. Część wykonawców zostanie pozbawiona możliwości odwołania się od decyzji zamawiającego. Sprawy sporne z zakresu zamówień będą rozstrzygane przez zawodowych arbitrów.


ZMIANA PRAWA

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zmienia próg podstawowy, od którego trzeba stosować jej przepisy, z obecnych 6 tys. euro na 14 tys. euro. Procedury uproszczone będą funkcjonowały w postępowaniach do 137 tys. euro przy zamówieniach realizowanych przez administrację rządową i do 211 tys. euro w przypadku samorządów. Przyjęte rozwiązania mają znacząco przyspieszyć udzielanie zamówień publicznych. Nowe przepisy ograniczą jednak możliwość wnoszenia przez wykonawców środków ochrony prawnej. W postępowaniach, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 137 tys. euro lub 211 tys. euro, wykonawcom będzie przysługiwał tylko protest rozstrzygany przez zamawiającego.

- Zamówienia do 211 tys. euro stanowią znaczącą większość w administracji samorządowej, więc ograniczenie w ich przypadku prawa do wniesienia odwołania pozwala zamawiającym na zbyt dużą swobodę wyboru wykonawcy - uważa Eliza Niewiadomska, dyrektor działu prawnego firmy Sygnity.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama