| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Od 1 stycznia 2007 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne mają obowiązek umieszczania na wszelkich pismach i zamówieniach handlowych numeru identyfikacji podatkowej.

Nowe prawo

Spółki zobowiązane są do zamieszczania na pismach i zamówieniach handlowych kierowanych m.in. do kontrahentów danych dotyczących firmy, siedziby i adresu. Trzeba też podawać informacje dotyczące oznaczenia sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązek ten zostanie rozszerzony. Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółki w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych - poza dotychczasowymi danymi - będą musiały zawierać NIP oraz wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.

Ryzyka nie będzie...

Nowe obowiązki mają dotyczyć też spółek komandytowo-akcyj- nych, których do tej pory taki obowiązek nie dotyczył. Po 1 stycznia również i one będą zobowiązane do umieszczania na składanych przez nie dokumentach numeru NIP.

Adam Wawrzynowicz, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, twierdzi, że nowe wymogi nie zmienią zasadniczo istniejącego stanu rzeczy, ponieważ firmy w większości przypadków od dawna zamieszczają numer identyfikacji podatkowej na papierze firmowym czy stronach internetowych.

Z kolei firmy, które do tej pory nie praktykowały tego zwyczaju, nie muszą obawiać się, że podawanie NIP zwiększy zagrożenie np. podrabiania faktur, które od jakiegoś czasu nie wymagają podpisu odbiorcy.

- W moim przekonaniu podawanie NIP w praktyce jednak niewiele zmieni, a może tylko ułatwić obrót - dodaje Adam Wawrzynowicz.

Na ewentualną wymianę pieczątek, firmowych druków i papieru, a także na aktualizację stron www zostało już tylko kilka dni.

.za to kary do 10 tys. zł

Niedopełnienie tych obowiązków wiąże się z określonymi karami.

Otóż spółki, które po 1 stycznia 2007 r. nie będą posługiwać się wymaganymi oznaczeniami, będą musiały liczyć się z tym, że sąd rejestrowy będzie miał prawo nałożyć na nie grzywnę w wysokości do 10 tys. złotych. Odpowiedzialność taką będą ponosić członkowie zarządu, którzy dopuszczą do tego, że pisma i zamówienia handlowe oraz informacje np. na stronie internetowej będą podawane bez wymaganych oznaczeń.

Nowe obowiązki wprowadza ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 208, poz. 1540).

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »