| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Od 1 stycznia 2007 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne mają obowiązek umieszczania na wszelkich pismach i zamówieniach handlowych numeru identyfikacji podatkowej.

Nowe prawo

Spółki zobowiązane są do zamieszczania na pismach i zamówieniach handlowych kierowanych m.in. do kontrahentów danych dotyczących firmy, siedziby i adresu. Trzeba też podawać informacje dotyczące oznaczenia sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązek ten zostanie rozszerzony. Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółki w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych - poza dotychczasowymi danymi - będą musiały zawierać NIP oraz wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.

Ryzyka nie będzie...

Nowe obowiązki mają dotyczyć też spółek komandytowo-akcyj- nych, których do tej pory taki obowiązek nie dotyczył. Po 1 stycznia również i one będą zobowiązane do umieszczania na składanych przez nie dokumentach numeru NIP.

Adam Wawrzynowicz, radca prawny i wspólnik w Kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, twierdzi, że nowe wymogi nie zmienią zasadniczo istniejącego stanu rzeczy, ponieważ firmy w większości przypadków od dawna zamieszczają numer identyfikacji podatkowej na papierze firmowym czy stronach internetowych.

Z kolei firmy, które do tej pory nie praktykowały tego zwyczaju, nie muszą obawiać się, że podawanie NIP zwiększy zagrożenie np. podrabiania faktur, które od jakiegoś czasu nie wymagają podpisu odbiorcy.

- W moim przekonaniu podawanie NIP w praktyce jednak niewiele zmieni, a może tylko ułatwić obrót - dodaje Adam Wawrzynowicz.

Na ewentualną wymianę pieczątek, firmowych druków i papieru, a także na aktualizację stron www zostało już tylko kilka dni.

.za to kary do 10 tys. zł

Niedopełnienie tych obowiązków wiąże się z określonymi karami.

Otóż spółki, które po 1 stycznia 2007 r. nie będą posługiwać się wymaganymi oznaczeniami, będą musiały liczyć się z tym, że sąd rejestrowy będzie miał prawo nałożyć na nie grzywnę w wysokości do 10 tys. złotych. Odpowiedzialność taką będą ponosić członkowie zarządu, którzy dopuszczą do tego, że pisma i zamówienia handlowe oraz informacje np. na stronie internetowej będą podawane bez wymaganych oznaczeń.

Nowe obowiązki wprowadza ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 208, poz. 1540).

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »