REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data wstąpienia do strefy euro po spełnieniu kryteriów

REKLAMA

Polska ma zamiar wyznaczyć datę wstąpienia do strefy euro dopiero po spełnieniu kryteriów wspólnej waluty - powiedziała w Brukseli wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.
Komisja Europejska namawia Polskę, żeby wyznaczyła datę, kiedy znany już będzie kalendarz obniżania deficytu
budżetowego, czyli w ciągu kilku miesięcy.

     Polska nie obniży w 2007 roku swojego deficytu publicznego poniżej 3 proc. PKB i nie spełni tzw. kryteriów z Maastricht, zobowiązujących każdy kraj do utrzymywania deficytu poniżej tego pułapu. Po wyłączeniu programów emerytalnych opartych na drugim filarze (OFE) z sektora wydatków publicznych, deficyt w 2007 roku wyniesie w Polsce 4,1 proc. PKB.

     Takie dane przedstawiła Polska w swoich planach budżetowych zawartych w tzw. programie konwergencji na lata 2005-2008. Na ich podstawie Komisja Europejska uznała na początku marca, że Polska nie podejmuje odpowiednich działań, by zgodnie ze zobowiązaniami z 2004 roku obniżyć swój deficyt budżetowy. Z tą opinią zgodzili się we wtorek zebrani w Brukseli ministrowie finansów UE.

     "Usłyszeliśmy kilka słów gorzkiej prawdy o stanie naszych finansów publicznych. W najmniejszym stopniu nie byliśmy zdziwieni, ponieważ wiemy, że nasz program konwergencji idealny nie jest, i wiadomo, że musimy ten program poprawiać, a to wymaga zmian w finansach publicznych" - powiedziała Gilowska dziennikarzom.

     Komisja Europejska zapowiedziała, że zamierza w ciągu kilku miesięcy zarekomendować Polsce nowy plan obniżania deficytu. Komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia powiedział 1 marca, że kiedy znane już będą nowe rekomendacje i zostanie wyznaczony nowy termin obniżenia deficytu poniżej 3 proc. PKB, Polska powinna podać datę wejścia do strefy euro.

     Jako jedyny kraj UE Polska nie wyznaczyła jeszcze daty wejścia do strefy euro, ale tak jak inne kraje członkowskie jest zobowiązana do przyjęcia wspólnej waluty - prawo do pozostawania poza strefą wywalczyły sobie tylko Wielka Brytania i Dania.

     "Najpierw trzeba spełnić kryteria, a potem przystąpić do wyznaczania daty. Pan komisarz Almunia ma pogląd odmienny, ale to jest kwestia poglądów, a nie twardych terminów traktatowych" - powiedziała we wtorek Gilowska.

Na razie nie podała, kiedy Polska będzie spełniać kryteria z Maastricht.

"Sprawa jest prosta. Musimy pod koniec 2006 roku przedstawić aktualizację programu konwergencji i musimy odnieść się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Musimy przedstawić klarowny program dostosowania polskich finansów publicznych do kryteriów z Maastricht. W takim klarownym programie nie może zabraknąć daty, to jest jasne" - powiedziała.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA