reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Faktury elektroniczne. Wkrótce rozporządzenie

Faktury elektroniczne. Wkrótce rozporządzenie

W tym tygodniu ma zostać opublikowane rozporządzenie ministra finansów umożliwiające stosowanie faktur elektronicznych. Nowe przepisy powinny uprościć wymianę tych dokumentów podatkowych między przedsiębiorcami.

Minister nauki i informatyzacji zaakceptował regulacje zawarte w rozporządzeniu ministra finansów dotyczącym faktur elektronicznych. Rozporządzenie to ma zostać opublikowane w tym tygodniu. Powinno ono ułatwić życie przedsiębiorcom. Niestety zalety pomysłu elektronicznych faktur burzą dwie niedogodności, co w konsekwencji ograniczy ich stosowanie. Według rozporządzenia, każda e-faktura musi zostać podpisana za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To wymaga uzyskania certyfikatu kwalifikowanego, który obecnie mogą przyznawać tylko cztery firmy w kraju.

E-faktura nie będzie mogła być zaopatrzona w tzw. zwykły podpis elektroniczny.

Podpis elektroniczny pozwala na potwierdzanie autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną.

Gdzie można uzyskać certyfikat umożliwiający
stosowanie bezpiecznego e-podpisu

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. (system Szafir)

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (system Sigillum)

TP internet sp. z o.o. (system Signet)

Unizeto Technologies S.A. (system Certum)

Specjaliści zwracają uwagę, że zastosowanie zwykłego podpisu elektronicznego, choć dużo prostsze, oznaczałoby dowolność stosowania metod uwierzytelniania e-faktur np. za pośrednictwem sms. W związku z tym nie można byłoby zapewnić e-fakturom jakiejkolwiek standaryzacji, a organy skarbowe zostałyby pozbawione możliwości kontroli.

Drugim problemem jest cena związana z obsługą certyfikatów kwalifikowanych, która przynajmniej na początku istnienia systemu e-faktur będzie dużą przeszkodą do rozpowszechnienia tej formy wystawiania dokumentów.

Co prawda dopuszcza się możliwość stosowania systemu EDI (elektronicznej wymiany danych), ale jest to kłopotliwe, np. wymóg potwierdzenia otrzymania wiadomości.

Mimo to wprowadzenie elektronicznych faktur spowoduje uproszczenie wymiany dokumentacji pomiędzy przedsiębiorcami. Ograniczy też koszty obiegu dokumentów i ich przechowywania. Niezwykle ważną okolicznością jest też włączenie kraju do międzynarodowego obiegu faktur elektronicznych, co staje się już standardem – podkreślają przedstawiciele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama