reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozliczenia bezgotówkowe od 15 tys. euro

Rozliczenia bezgotówkowe od 15 tys. euro

Firmy dokonujące transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro powinny płacić za nie za pośrednictwem banku. Przepisy o swobodzie działalności gospodarczej nie przewidują jednak sankcji za ignorowanie tego wymogu.

Limit 15 tys. euro dla regulacji należności za dokonane transakcje pomiędzy firmami przez bank obowiązuje od 21 sierpnia br. Obowiązkowe płatności bezgotówkowe nie są jednak w polskim prawie nowością – przepisy takie istniały też w prawie działalności gospodarczej z 1999 r. Wtedy limit dla transakcji był niższy i wynosił – co do zasady – równowartość 3 tys. euro. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że nowe przepisy mają ułatwić firmom wzajemne rozliczenia.



Poprzednie regulacje przewidywały też sankcje karne, jeśli firma nie przeprowadzała nakazanych nimi transakcji w formie bezgotówkowej przez rachunek bankowy. Groziła za to grzywna nawet do 5 tys. zł. W nowych przepisach takich sankcji nie ma. Co zatem będzie, jeśli firma, pomimo prawnego wymogu, nie będzie rozliczała transakcji powyżej 15 tys. euro, przez rachunek bankowy?



Wiceminister finansów Piotr Sawicki – odpowiadając na interpelację poselską w tej sprawie – podkreśla, że naruszenie obowiązku przeprowadzania większych rozliczeń w trybie bezgotówkowym może być w niektórych rodzajach działalności gospodarczej (koncesjonowanie, działalność regulowana) uznane za rażące naruszenie prawa. Grozi za to nawet cofnięcie koncesji albo wykreślenie firmy z rejestru działalności regulowanej. Zdecydowana większość firm do prowadzenia swojej działalności nie musi mieć jednak ani koncesji, ani wpisu do rejestru. Zdaniem ministerstwa, ustawa – zgodnie z postulatami środowisk przedsiębiorców – stanowi swoistą „konstytucję” przedsiębiorczości i tworzy nowe ramy wykonywania działalności gospodarczej oparte m.in. na zasadzie zaufania do przedsiębiorców. – Dlatego ustawodawca nie przewidział przepisów karnych – tłumaczy brak kar za łamanie przepisów wiceminister Sawicki. Jednak w praktyce oznacza to, że zdecydowana większość firm – ignorując obowiązujące prawo – może pozostać bezkarna.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama