reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Podwyższenie kapitału zakładowego

Aktualizacja: 16.10.2007

Podwyższenie kapitału zakładowego poprzez dokapitalizowanie spółki umożliwia pozyskanie nowych środków na rozwój jej działalności. Dodatkowe korzyści to m.in.: poprawa zdolności kredytowej, umocnienie pozycji rynkowej oraz zmniejszenie ograniczenia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzw. cienkiej kapitalizacji. »

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego w spółce z o.o.

Aktualizacja: 10.10.2007

Jakie mogą być konsekwencje prawne niezłożenia w sądzie rejestrowym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sprawozdania finansowego we właściwym terminie? »

Nienadzorcze obowiązki rady nadzorczej spółki z o.o.

Aktualizacja: 09.10.2007

Jakie nienadzorcze obowiązki rady nadzorczej spółki z o.o. wynikają z przepisów kodeksu spółek handlowych, a jakie mogą zostać przyznane jej na mocy postanowień umowy spółki? »

Spór pomiędzy członkiem zarządu a spółką

Aktualizacja: 08.10.2007

W sporze pomiędzy spółką z o.o. a członkiem zarządu spółka reprezentowana jest przez radę nadzorczą. Czy rada nadzorcza może udzielić pełnomocnictwa radcy prawnemu - w celu zapewnienia należytej ochrony praw spółki? »

Spółki będą mogły łatwiej nabywać własne akcje

Aktualizacja: 03.10.2007

Spółka będzie mogła nabywać własne akcje w każdym celu określonym przez walne zgromadzenie. Łączna wartość nominalna nabytych akcji nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. kapitału zakładowego spółki - przewiduje projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. »

Przedawnienie roszczeń w stosunku do wspólników spółki jawnej

Aktualizacja: 02.10.2007

Spółka jawna nie zapłaciła w terminie za zakupiony przez nią towar. Następnie - w efekcie negocjacji prowadzonych z wierzycielem - zawarto porozumienie o rozłożeniu zapłaty tej należności na raty. Ponieważ również w uzgodnieniu dodatkowym terminie spółka nie dokonała zapłaty, wierzyciel skierował sprawę do sądu - pozywając zarówno spółkę, jak i jej wspólników. Tuż przed wniesieniem powództwa od pierwotnego terminu zapłaty ceny towaru upłynęły 2 lata. Czy w tej sytuacji można przyjąć, że roszczenia wierzyciela w stosunku do wspólników spółki jawnej uległy już przedawnieniu? »

Prawa i obowiązki byłego członka zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 01.10.2007

Byłym członkiem zarządu spółki z o.o. jest członek zarządu, którego mandat wygasł (mandat członka zarządu stanowi jego umocowanie do pełnienia tej funkcji). Wygaśnięcie mandatu członka zarządu może nastąpić zarówno przed, jak i po upływie jego kadencji. »

Prawo do odwołania członka zarządu spółki

Aktualizacja: 26.09.2007

Czy postawienie członka zarządu spółki w stan oskarżenia daje organowi uprawnionemu prawo do odwołania go? »

Czy potrzeba zgody wszystkich wspólników na zakup działki

Aktualizacja: 24.09.2007

Wspólnicy spółki cywilnej mają zamiar kupić hektarową działkę w celu umiejscowienia tam magazynów firmy. Czy w tym celu potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników (zwłaszcza tych „nieaktywnych”)? »

Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji

Aktualizacja: 21.09.2007

Zakładamy wraz ze wspólnikami spółkę z o.o. Po podpisaniu umowy spółki prowadzenie spraw zostało powierzone pełnomocnikowi, który bez zgody pozostałych wspólników zakupił pojazdy na sumę wyższą niż to wynikało z umocowania. W związku z tym w momencie zarejestrowania spółka będzie posiadać dług. Moje pytanie brzmi: czy pełnomocnictwo w spółce w organizacji jest ograniczone umową, czy też jest ogólne? Czy decyzję pełnomocnika da się podważyć i uznać umowę za nieważną? »

Nie zawsze biegły rewident zbada wkłady niepieniężne

Aktualizacja: 18.09.2007

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej mają być aktywa, których wartość była stosunkowo niedawno wyceniona i pozostaje aktualna, to nakładanie obowiązku przeprowadzania powtórnej ich wyceny jest nieracjonalne. »

Wyłączenie wspólnika spółki z o.o. od głosowania na zgromadzeniu

Aktualizacja: 17.09.2007

W jakich przypadkach wspólnik spółki z o.o. nie ma prawa do wykonywania prawa głosu na zgromadzeniu wspólników? Jakie są skutki głosowania wbrew temu zakazowi? Jakie istnieją w praktyce możliwości niestosowania ograniczeń w tym zakresie? »

Skutki uzyskania statusu spółki publicznej

Aktualizacja: 14.09.2007

Czym różni się spółka publiczna od spółki niepublicznej? Jakie konsekwencje w zakresie funkcjonowania spółki powoduje uzyskanie statusu spółki publicznej? »

Spółka nie może stać się jednoosobowym przedsiębiorcą

Aktualizacja: 12.09.2007

Wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogą liczyć na ich przekształcenie w jednoosobową działalność gospodarczą z zachowaniem firmy spółki. Spółkę wcześniej trzeba zlikwidować i wpisać się na nowo do ewidencji. »

Ochrona wierzyciela spółki komandytowej

Aktualizacja: 11.09.2007

Jestem wierzycielem spółki komandytowej. Spółka ta znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej, w związku z czym komplementariusz spółki wyzbywa się składników swego majątku na rzecz innych osób (członków rodziny). Czy w takiej sytuacji dopuszczalne może być zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego o ochronie wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama