reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Wypłaty dla niepełnosprawnych i firm mogą być zagrożone

Aktualizacja: 05.11.2007

Od 7 listopada niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie założonej przez siebie firmy. Aby wypłacić pieniądze jeszcze w tym roku, rady powiatu muszą podjąć specjalne uchwały. Możliwe, że niektórzy niepełnosprawni i pracodawcy ich zatrudniający otrzymają środki dopiero w połowie 2008 roku. »

Renciści zapłacą więcej za prowadzenie firmy

Aktualizacja: 02.11.2007

Od 2008 roku renciści prowadzący firmę będą wpłacać do ZUS wszystkie składki ubezpieczeniowe. PFRON zrefunduje składkę emerytalną i rentową, a właściciele firm opłacą składkę do Funduszu Pracy i wypadkową. Zaraz na początku 2008 roku renciści-przedsiębiorcy muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS. »

Części zamienne mogą być tańsze

Aktualizacja: 01.11.2007

Od 1 listopada drobne firmy będą mogły produkować części zamienne do urządzeń wytwarzanych przez wielkie koncerny, pod warunkiem że części te będą wykorzystywane tylko do napraw. Dotyczy to aut, sprzętu AGD i RTV. »

Łączenie spółek kapitałowych ponad granicami

Aktualizacja: 30.10.2007

Krajowe spółki kapitałowe będą mogły łączyć się z zagranicznymi spółkami kapitałowymi w takim samym zakresie, w jakim mogą to czynić między sobą spółki krajowe. »

Procedury budowlane trzeba znacznie skrócić i uprościć

Aktualizacja: 29.10.2007

Załatwienie wszystkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zajmuje minimum rok. Brak planów zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia inwestowanie. Inwestorzy postulują skrócenie procedur inwestycyjnych i uproszczenia przy rozpoczęciu prac. »

Zakaz pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne

Aktualizacja: 29.10.2007

W piątek weszły w życie przepisy zakazujące pracy w placówkach handlowych w święta. Handlować mogą właściciele sklepów, franczyzobiorcy oraz zatrudnieni na umowy cywilne. Wbrew stanowisku PIP wolne powinni mieć także pracownicy stacji benzynowych. »

Kto straci na podatku liniowym

Aktualizacja: 25.10.2007

Osoby fizyczne prowadzące działalność mogą co roku wybierać formę opodatkowania. Od 2008 r. będą obowiązywać wyższe progi skali podatkowej. Podatek liniowy będzie opłacalny przy dochodzie ponad 4 tys. zł miesięcznie. »

Nowe zasady wykorzystania części zamiennych samochodów i innych urządzeń

Aktualizacja: 24.10.2007

1 listopada wchodzi w życie nowelizacja prawa własności przemysłowej. Największe zainteresowanie wywołują regulacje dotyczące zakresu ochrony wzorów przemysłowych, czyli tzw. klauzuli napraw. »

Przedsiębiorstwa nie odpowiadają za popełnione przestępstwa

Aktualizacja: 23.10.2007

Spółki oraz przedsiębiorstwa, które uzyskały korzyść z popełnienia przestępstwa, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej. Zdaniem prawników przyczyną tego są niejasne przepisy oraz niewiedza sądów i prokuratorów. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 22.10.2007

Zbycie całego przedsiębiorstwa jest transakcją, do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że podatnik sprzedający takie przedsiębiorstwo nie ma obowiązku zapłaty VAT z tego tytułu. »

Zmiany zachęcą do darowizn

Aktualizacja: 18.10.2007

Obecnie przedsiębiorcom nie opłaca się przekazywanie darowizn. Podstawą opodatkowania VAT jest bowiem wartość nabycia darowanej rzeczy. Nowelizacja ustawy o VAT zmieni dotychczasowe niekorzystne przepisy. »

Spółki będą finansować nabywanie własnych akcji

Aktualizacja: 17.10.2007

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego podjęła decyzję o zniesieniu zakazu finansowania przez spółki akcyjne własnych akcji. Jest to najdalej idąca zmiana w polskim prawie spółek dokonywana w ramach zmian związanych z nowelizacją Dyrektywy Kapitałowej. »

Pracodawca zapłaci za internet telepracownika

Aktualizacja: 17.10.2007

16 października weszły w życie przepisy kodeksu pracy regulujące zatrudnienie w formie telepracy. Pracodawcy zapewnią telepracownikom sprzęt informatyczny i zadbają o bhp ich miejsca pracy. »

Firmy będą musiały zatrudnić zwolnionego pracownika po wyroku sądu pierwszej instancji

Aktualizacja: 15.10.2007

Minister sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, który ma przyspieszyć wydawanie wyroków w sądach pracy. Pracodawcy od razu wykonają wyrok sądu rejonowego, jeśli ten uzna złożone pracownikowi wypowiedzenie za bezskuteczne lub przywróci go do pracy. »

Powinien wystarczyć internetowy wydruk z KRS

Aktualizacja: 12.10.2007

Internetowe wydruki z Krajowego Rejestru Sądowego mają takie samo znaczenie prawne jak papierowe odpisy, wyciągi i zaświadczenia. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama