reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Spółki mają trudności z zebraniem dokumentów

Aktualizacja: 12.08.2008

Posiadanie majątku nie jest okolicznością dyskwalifikującą otwarcie postępowania upadłościowego, ale wręcz przeciwnie warunkiem koniecznym do wszczęcia sprawy. »

Jak i gdzie kupić podpis elektroniczny

Aktualizacja: 13.08.2008

Jak i gdzie zakupić oraz jak dokonać aktywacji podpisu elektronicznego? Jakie są koszty zestawów do podpisu elektronicznego i związanego z nim kwalifikowanego znacznika czasu? Jakie są minimalne wymagania techniczne, aby się nim posługiwać? Jaki jest zakres zastosowania i jakie są zalety podpisu elektronicznego? »

UE: Polsce grozi 150 tys. zł kary dziennie za zaniedbania firm

Aktualizacja: 10.08.2008

Większość polskich przedsiębiorstw nie przeprowadziło jeszcze oceny ryzyka zawodowego. Według Państwowej Inspekcji Pracy najgorsza sytuacja panuje w małych firmach. UE może ukarać Polskę za nieprzestrzeganie unijnego prawa, które nakazuje przeprowadzenie takiej oceny. »

Jak bez stresu przejść przez kontrolę podatkową w firmie

Aktualizacja: 07.08.2008

Organy podatkowe mają prawo kontrolować, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Podczas czynności fiskusa warto czynnie uczestniczyć w kontroli i bez pośpiechu przygotowywać dokumentację do kontroli. »

Firmy nie będą rozliczać się co roku z PFRON

Aktualizacja: 06.08.2008

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika. W zależności od stopnia niepełnosprawności dofinansowanie wyniesie od 60 proc. do 160 proc. minimalnej płacy. Pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy będzie przysługiwała taka sama pomoc. »

80 proc. przedsiębiorców żle wypełniło zeznanie roczne

Aktualizacja: 06.08.2008

Od 2007 roku przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT. W rozliczeniu za 2007 rok w większości PIT-36 i PIT-36L były błędy. Bez PIT miesięcznych nie wiadomo, jakie zaliczki rozliczyć w zeznaniach. »

Zawieszenie firmy może pozbawić świadczeń

Aktualizacja: 04.08.2008

Przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność gospodarczą, mogą nie nabyć prawa do minimalnej emerytury. Kobiety prowadzące firmę nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzą dziecko w okresie zawieszenia. Nieopłacanie składek do NFZ w okresie zawieszenia spowoduje, że przedsiębiorca zapłaci za lekarza i operację z własnej kieszeni. »

Kontrole w firmach przestaną być uciążliwe

Aktualizacja: 31.07.2008

Przedsiębiorstwa nie będą mogły być kontrolowane przez kilka urzędów w tym samym czasie. Najmniejsze firmy będą sprawdzane najwyżej przez 2 tygodnie w roku. Za kontrole niezgodne z prawem będą sankcje. »

Wysokie kary dla firmy za niewykonanie decyzji GIODO

Aktualizacja: 30.07.2008

Karę od 1 tys. do 100 tys. euro będzie można nałożyć na firmę, która nie wykonuje decyzji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Za utrudnianie kontroli grozić będzie sankcja do 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia. »

Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Aktualizacja: 29.07.2008

Już w sierpniu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie działających na wsi mikrofirm. Wysokość pomocy będzie zależeć od liczby utworzonych nowych miejsc pracy. »

Dyżur w firmie nie zawsze będzie płatny

Aktualizacja: 28.07.2008

Podwładni będą pracować nawet 65 godzin tygodniowo, jeśli się na to zgodzą, a szef zapewni odpowiednie warunki. Pracownik otrzyma pensję tylko za czas, w którym podczas dyżuru wykonuje pracę. Mimo że pracownik będzie dyżurował w siedzibie firmy, nie zawsze będzie to zaliczane do czasu pracy. »

Coraz mniej firm jest zadłużonych wobec ZUS

Aktualizacja: 25.07.2008

W 2007 roku ZUS umorzył firmom 350 mln zł długów. Spada liczba zawartych z przedsiębiorcami układów ratalnych. Połowa długów jest ściągana przez ZUS w drodze egzekucji. »

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Aktualizacja: 24.07.2008

Maksymalnie na 24 miesiące będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. »

Zmiany w zasadach działania rad pracowników w firmie

Aktualizacja: 23.07.2008

Resort pracy musi zmienić przepisy regulujące działanie rad, zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Rząd chce nakazać członkom rad pracowników przekazywanie informacji o firmie wszystkim zatrudnionym. Pracownicy będą wybierać przedstawicieli do rady, nawet jeśli w firmie działa związek zawodowy. »

Wspólnik przekształconej spółki zapłaci podatek

Aktualizacja: 22.07.2008

Niepodzielony zysk spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu w komandytową nie stanowi przychodu. W większości wyroków WSA twierdzi, że dopiero w momencie wypłaty u wspólnika powstaje przychód. Projekt zmian w ustawie o PIT zakłada opodatkowanie niepodzielonego zysku przez wspólników. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama