| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Praca i ubezpieczenia

Składki od przedsiębiorcy na rencie

Aktualizacja: 26.08.2007

Mam 57 lat i pobieram świadczenie rentowe. Jednocześnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Słyszałam, że od 1 lipca 2007 r. zobowiązana jestem obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które do tej pory były dobrowolne. Czy to jest prawda? - pyta Czytelniczka z Kutna. »

Czy zleceniodawca płaci składki ZUS

Aktualizacja: 24.08.2007

Czy należy odprowadzić składki ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) od umowy zlecenia zawartej między osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej? »

Składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Aktualizacja: 24.08.2007

Zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne i jej opłacanie różnią się od zasad naliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Różnice są szczególnie widoczne przy rozpatrywaniu obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. »

Czy student rozpoczynający działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 10.08.2007

Mam 23 lata, jestem studentem IV roku studiów dziennych. Obecnie odbywam staż w dziale kadr jednej z firm. Od września 2007 r. zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. Czy z tytułu bycia studentem muszę opłacać składki na ZUS, czy będę zwolniony ze składek do ukończenia 26 lat? »

Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 09.08.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będąc na urlopie wychowawczym będę musiała również płacić składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy? »

Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Aktualizacja: 09.08.2007

Pracodawca może dokonać czasowej zmiany treści stosunku pracy bez wypowiedzenia zmieniającego. W uzasadnionych przypadkach może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Powierzenie to nie wymaga zachowania formy pisemnej. »

Czy pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika zwolnionego z poprzednio prowadzonej przez niego firmy

Aktualizacja: 08.08.2007

Pół roku temu zlikwidowałem firmę, którą wcześniej prowadziłem, i zwolniłem wszystkich zatrudnionych w niej pracowników (12 osób). Teraz ponownie rozpoczynam działalność i mam zgłoszenie od 3 z tych osób, które domagają się ponownego zatrudnienia. Czy muszę ich wszystkich zatrudnić w związku z wcześniejszym zwolnieniem spowodowanym likwidacją działalności? »

Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Aktualizacja: 08.08.2007

Niebawem rozpocznie się okres, w którym pracodawcy będą zatrudniać pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Będzie to także czas, kiedy dochodzi do rozwiązywania umów z młodocianymi. Z uwagi na fakt, że tę grupę pracowników obowiązują odmienne regulacje niż stosowane do pozostałych pracowników, pracodawcy mają dużo problemów z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników młodocianych. »

Przechowywanie dokumentów ubezpieczeniowych

Aktualizacja: 07.08.2007

Płatnicy składek mają obowiązek przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe przez 5 lat, jednak należy liczyć się z tym, że ZUS może żądać przedstawienia dowodów opłacania składek nawet po wymaganym okresie. »

Kto zapłaci za wypadek służbowym samochodem

Aktualizacja: 06.08.2007

Jestem właścicielem małej firmy zajmującej się produkcją i rozprowadzaniem materiałów reklamowych. W tym celu wziąłem w leasing kilka samochodów z „kratką”, by pracownicy mogli sprawnie poruszać się po mieście. Jeden z pracowników kilka miesięcy temu spowodował wypadek (uderzył w inny samochód), będąc pod wpływem alkoholu. Został za to skazany przez sąd na karę w zawieszeniu, zakład ubezpieczeń pokrył szkodę, a teraz domaga się ode mnie zwrotu tej kwoty. Niestety, nie podpisałem umowy o powierzeniu mienia. Jednak według mnie to pracownik powinien odpowiadać za szkodę. Czy tak jest rzeczywiście? »

Zawieszenie przepisów prawa pracy

Aktualizacja: 06.08.2007

Często zdarza się, że dobrze prosperująca firma przeżywa przejściowe problemy finansowe. Nie zawsze musi się to jednak od razu wiązać ze zwolnieniami z pracy. »

Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej

Aktualizacja: 03.08.2007

Wspólna działalność socjalna to bardzo dobre rozwiązanie dla firm skupionych w jednej branży lub powiązanych organizacyjnie, kapitałowo albo funkcjonalnie. Aby prowadzić wspólną działalność, zainteresowani pracodawcy powinni zawrzeć odrębną umowę. »

Zwolnienia dyscyplinarne pracowników wyjeżdżających za granicę

Aktualizacja: 03.08.2007

W ostatnich latach wielu pracodawców, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotkało się z problemem emigrujących pracowników. Polska „turystyka za pracą” spowodowała, iż wielu przedsiębiorców dosłownie z dnia na dzień zostało bez wystarczającej liczby pracowników. Pojawiło się także pytanie, jak z punktu widzenia formalnoprawnego należy takie osoby traktować, a w szczególności jak zakończyć z takimi pracownikami stosunek pracy? »

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Aktualizacja: 24.09.2007

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (nie zatrudniając nikogo) muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe? »

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Aktualizacja: 03.08.2007

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »