REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy w Polsce w lutym 2011

Wraz z bezrobociem rośnie zatrudnienie.
Wraz z bezrobociem rośnie zatrudnienie.

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec lutego 13,2% Polaków, dokładnie tyle samo co rok temu, figurowało w statystykach jako bezrobotni. W zeszłym miesiącu bezrobocie rejestrowane zwiększyło się o 0,2 punku procentowego. W 15 województwach wzrosła stopa bezrobocia. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim, najsłabszy – w lubuskim.

W stosunku do stycznia 2011 r. liczba bezrobotnych wzrosła o 46 tys., czyli o 2,2%. Na koniec lutego wyniosła ona 2 151 tys. osób. Rok temu przyrost liczby bezrobotnych w analogicznym okresie był silniejszy i wynosił 49 tys. osób, co stanowiło 2,4% w stosunku do stycznia 2010 r. W lutym br. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych w piętnastu województwach. Najwięcej osób zarejestrowało się w łódzkim i śląskim – ich liczba wzrosła o 2,7%, czyli odpowiednio o 3,8 tys. osób oraz 5,4 tys. osób. O 0,1 pkt. proc. mniejszy wzrost bezrobotnych, wynoszący 2,6%, odnotowano w lubelskim. Do Urzędu Pracy zgłosiło się tam 3 tys. osób. Spadek liczby bezrobotnych nastąpił jedynie w województwie lubuskim, ubyło tam zaledwie 50 osób.

REKLAMA

Na koniec lutego liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 50,4 tys. i była zdecydowanie niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to pracodawcy zgłosili aż 82 tys. etatów.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Tylko w dwunastu województwach wzrosła liczba zgłoszonych do urzędów miejsc pracy. Najsilniejszy wzrost odnotowano w województwie podlaskim – o 80,6%, czyli o 0,6 tys. ofert więcej niż w grudniu 2010. Natomiast najsilniejszy spadek, wynoszący 7,2%, nastąpił w mazowieckim i zachodniopolskim. W województwach tych ubyło odpowiednio 0,3 tys. i 0,2 tys. ofert. Z pewnością jedną z przyczyn niskiego napływu ofert pracy jest ograniczenie środków Funduszu Pracy, przeznaczonych na aktywizację. W ubiegłym roku aż 53% wszystkich ofert stanowiły oferty subsydiowanych miejsc pracy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednakże rośnie nie tylko bezrobocie rejestrowane, ale również zatrudnienie – mówi Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan. – Jest to z jednej strony spowodowane ożywieniem gospodarczym, a z drugiej strony stanowi dowód na wzrost poziomu aktywności zawodowej Polaków. Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, ekspertów, menedżerów. Analiza ogłoszeń o pracę wskazuje, że od początku roku pracodawcy zgłosili ponad 45 tys. ofert pracy, prawie o połowę więcej niż w ubiegłym roku, a co drugi pracodawca planuje dalsze rekrutacje. Tradycyjnie już najbardziej pożądanymi zawodami są specjaliści IT, inżynierowie, ale także fachowcy od finansów, bankowości oraz menedżerowie zarządzający. Najlepszym dowodem na wzrost rekrutacji jest pojawienie się ogłoszeń z wieloma ofertami pracy dla pracowników HR, kadrowo-administracyjnych, co świadczy o wzroście zatrudnienia – dodaje.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA