reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Bezpieczna bankowość internetowa

Bezpieczna bankowość internetowa

Coraz więcej spraw można załatwić za pośrednictwem Internetu. Potencjał światowej sieci wykorzystuje między innymi sektor bankowy oferując swoim klientom obsługę kont z poziomu przeglądarki internetowej. Przeczytaj co zrobić, aby korzystając z bankowości internetowej nie wpaść w sidła cybernetycznych przestępców.

Cybernetyczni przestępcy zazwyczaj wykorzystują socjotechnikę do zmylenia użytkownika i sprowokowania go do samodzielnego podania poufnych danych. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas korzystania z internetowej bankowości wykazać daleko posuniętą ostrożność i znać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których piszemy poniżej.

1. Nie korzystaj z bankowości internetowej w miejscu publicznym

W miarę możliwości odradzamy Ci korzystanie z bankowości internetowej w takich miejscach publicznych, jak kawiarenki internetowe. Nigdy nie możesz mieć całkowitej  pewności odnośnie odpowiedniego zabezpieczenia komputera w takich miejscach. Dodatkowo jesteś narażony na to, że inni użytkownicy znajdą w komputerze ślady Twojej aktywności

2. Nie reaguj na podejrzane wiadomości pocztowe z banku

Bardzo często stosowaną techniką wśród cybernetycznych przestępców jest wysyłanie fałszywych wiadomości pocztowych, w których treści klient danego banku jest proszony o podanie poufnych danych, takich jak numer swojej karty oraz numer PIN pod pozorem weryfikacji. Jeśli klikniesz na odnośnik w treści takiej wiadomości zostaniesz przeniesiony na fałszywą stronę banku. Dalszy scenariusz jest łatwy do przewidzenia. Pamiętaj, że prawdziwy bank nigdy nie poprosi swoich klientów o autoryzację swoich poufnych danych w taki sposób.

3. Nie instaluj oprogramowania nieznanego pochodzenia

Jednym z największych zagrożeń dla internetowej bankowości jest instalowanie oprogramowania z nieznanego źródła, które w rzeczywistości może być wysoce szkodliwym narzędziem wykradającym poufne dane. W większości przypadków tego typu aplikacje, zwane keyloggerami,  rejestrują znaki wprowadzane z klawiatury i przekazują je w ręce cybernetycznych przestępców.

4. Pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania

Pilnuj, aby oprogramowanie antywirusowe miało zawsze najświeższe definicje antywirusowe. Jeśli w systemie automatycznych aktualizacji systemu Windows pojawi się nowa pozycja również niezwłocznie ją zainstaluj. W tej sposób zabezpieczasz swój komputer przed wykorzystaniem luk w oprogramowaniu. One również mogą doprowadzić do przejęcia zdalnej kontroli nad Twoim komputerem.

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama