| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Aktualizacja systemu czy nowa instalacja?

Aktualizacja systemu czy nowa instalacja?

Jeżeli kupiliśmy nowy komputer bez zainstalowanego systemu operacyjnego lub też wymieniliśmy uszkodzony dysk twardy i nie mamy zainstalowanego systemu Windows, nie my wyboru i musimy instalować system od podstaw. Jeśli jednak mamy Windows XP lub Vistę i chcemy zmienić system na nowszy, możemy skorzystać z dwóch sposobów: instalacji lub aktualizacji.

Wybierając instalację od podstaw musimy sformatować partycję, na której instalujemy system. Formatowanie wiąże się z kolei z utratą wszystkich danych zapisanych na danej partycji. W związku z tym, przed instalacją, jeśli mamy taką możliwość, warto zrobić kopię najpotrzebniejszych plików i dokumentów. Jeśli decydujemy się na aktualizację, nie kasujemy dotychczasowego systemu, lecz uaktualniamy go do nowszej wersji zachowując dostęp do aktualnie używanych programów i plików.

Każdy z tych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Gruntowna instalacja pozwoli nam korzystać z czystego systemu i dostosować go do swoich potrzeb od zera. W zamian musimy również od nowa instalować wszystkie sterowniki, programy, których używamy na co dzień, a przed samą instalacją stworzyć kopię zapasową swoich danych na nośniku zewnętrznym. Aktualizacja z kolei pozwoli nam płynne przejść na nowszy system z zachowaniem istniejących danych, ale jest to proces z reguły nieco bardziej skomplikowany, a przez to nie zawsze kończący się sukcesem.

Zobacz również: Internet - Szybkie porady

Jeśli posiadamy dużo zainstalowanych programów i nie mamy czasu ani ochoty na spędzanie kilku godzin na konfigurowaniu systemu od nowa, aktualizacja wydaje się sensowniejszym rozwiązaniem. Instalacja z kolei jest bardziej sensowna, gdy szybkość działania komputera jest niezadowalająca i chcielibyśmy zainstalować nowy, niezaśmiecony system operacyjny.

Zobacz również: Internet - Samouczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »