REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: nadwyżka budżetu po październiku osiągnęła 27,2 mld zł

budżet państwa struktura
budżet państwa struktura

REKLAMA

REKLAMA

Po 10 miesiącach 2022 r. w budżecie państwa odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł – napisał główny ekonomista MF Łukasz Czernicki w komentarzu przesłanym PAP.

Niższe dochody budżetu

W październiku 2022 r. dochody budżetu państwa były niższe o ok. 2,8 mld zł, tj. 6,1 proc. r/r i wyniosły ok. 42,8 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 426 mld zł i było wyższe o ok. 20,3 mld zł (tj. 5 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.” – napisał Czernicki.

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o dodatku węglowym dochody budżetu państwa z wpłaty zysku NBP (ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 prognozę wysokości wpłaty części rocznego zysku NBP) zostały przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

„W ustawie budżetowej na 2022 r. zaplanowano dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP na kwotę 844 mln zł. Zatem do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafiło 9,58 mld zł. Kwota ta pomniejszyła dochody budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP w 2022 r.” – wskazał Czernicki.

Rekompensaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID

REKLAMA

Jednocześnie dodał, że w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatki dla gospodarstw domowych oraz dodatki dla podmiotów wrażliwych są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz ten do końca października został zasilony ponad 4,8 mld zł ze środków uzyskanych przez budżet państwa ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

„Wydatki do końca października br. wyniosły 398,7 mld zł co oznacza, że w budżecie po dziewięciu miesiącach 2022 r. odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł” – stwierdził Czernicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody z VAT, akcyzy, PIT i CIT

Główny ekonomista MF podał także, że dochody z VAT w październiku br. były wyższe o ok. 1,1 mld zł, czyli 5,3 proc. r/r i wyniosły ok. 22,5 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 192,2 mld zł i było wyższe o ok. 12,7 mld zł (7,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

REKLAMA

Dochody z podatku akcyzowego w październiku br. były wyższe od dochodów z października poprzedniego roku o ok. 0,4 mld zł, czyli o 5,5 proc., i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 65,7 mld zł i było wyższe o blisko 4,4 mld zł (7,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Według Łukasza Czernickiego dochody budżetu państwa z CIT w październiku br. były wyższe o ok. 2,1 mld zł - to o 45,3 proc. r/r, i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 60,1 mld zł i było wyższe o blisko 17,6 mld zł (o 41,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Z kolei dochody budżetu państwa z PIT w październiku br. były niższe o około 3,6 mld zł, czyli o 53,1 proc. r/r i wyniosły ok. 3,2 mld zł. Narastająco od początku roku, czyli za okres styczeń-październik 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były wyższe o 1,9 mld zł, czyli o 3,3 proc. r/r, i wyniosły 60,7 mld zł.

„Słabsze wykonanie dochodów budżetu państwa z PIT w październiku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wynika przede wszystkim z przekazania w tym miesiącu samorządom dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku osobowego od osób fizycznych. Przekazano dwie trzecie kwoty dodatkowych dochodów zaplanowanych na ten rok, czyli ok. 9, 1 mld zł. Trzecia rata z budżetu państwa zostanie przekazana samorządom do 31 grudnia br.” – stwierdził główny ekonomista MF. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA