REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: nadwyżka budżetu po październiku osiągnęła 27,2 mld zł

budżet państwa struktura
budżet państwa struktura

REKLAMA

REKLAMA

Po 10 miesiącach 2022 r. w budżecie państwa odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł – napisał główny ekonomista MF Łukasz Czernicki w komentarzu przesłanym PAP.

Niższe dochody budżetu

W październiku 2022 r. dochody budżetu państwa były niższe o ok. 2,8 mld zł, tj. 6,1 proc. r/r i wyniosły ok. 42,8 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 426 mld zł i było wyższe o ok. 20,3 mld zł (tj. 5 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.” – napisał Czernicki.

REKLAMA

Zwrócił uwagę, że zgodnie z ustawą o dodatku węglowym dochody budżetu państwa z wpłaty zysku NBP (ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 prognozę wysokości wpłaty części rocznego zysku NBP) zostały przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

„W ustawie budżetowej na 2022 r. zaplanowano dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP na kwotę 844 mln zł. Zatem do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafiło 9,58 mld zł. Kwota ta pomniejszyła dochody budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP w 2022 r.” – wskazał Czernicki.

Rekompensaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID

REKLAMA

Jednocześnie dodał, że w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatki dla gospodarstw domowych oraz dodatki dla podmiotów wrażliwych są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz ten do końca października został zasilony ponad 4,8 mld zł ze środków uzyskanych przez budżet państwa ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.

„Wydatki do końca października br. wyniosły 398,7 mld zł co oznacza, że w budżecie po dziewięciu miesiącach 2022 r. odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł” – stwierdził Czernicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody z VAT, akcyzy, PIT i CIT

Główny ekonomista MF podał także, że dochody z VAT w październiku br. były wyższe o ok. 1,1 mld zł, czyli 5,3 proc. r/r i wyniosły ok. 22,5 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 192,2 mld zł i było wyższe o ok. 12,7 mld zł (7,1 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

REKLAMA

Dochody z podatku akcyzowego w październiku br. były wyższe od dochodów z października poprzedniego roku o ok. 0,4 mld zł, czyli o 5,5 proc., i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z podatku akcyzowego wyniosło ok. 65,7 mld zł i było wyższe o blisko 4,4 mld zł (7,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Według Łukasza Czernickiego dochody budżetu państwa z CIT w październiku br. były wyższe o ok. 2,1 mld zł - to o 45,3 proc. r/r, i wyniosły ok. 6,9 mld zł. W okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów z CIT wyniosło ok. 60,1 mld zł i było wyższe o blisko 17,6 mld zł (o 41,2 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - październik 2021 r.

Z kolei dochody budżetu państwa z PIT w październiku br. były niższe o około 3,6 mld zł, czyli o 53,1 proc. r/r i wyniosły ok. 3,2 mld zł. Narastająco od początku roku, czyli za okres styczeń-październik 2022 r., dochody budżetu państwa z PIT były wyższe o 1,9 mld zł, czyli o 3,3 proc. r/r, i wyniosły 60,7 mld zł.

„Słabsze wykonanie dochodów budżetu państwa z PIT w październiku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wynika przede wszystkim z przekazania w tym miesiącu samorządom dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku osobowego od osób fizycznych. Przekazano dwie trzecie kwoty dodatkowych dochodów zaplanowanych na ten rok, czyli ok. 9, 1 mld zł. Trzecia rata z budżetu państwa zostanie przekazana samorządom do 31 grudnia br.” – stwierdził główny ekonomista MF. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA