REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki stress testów są rynkom obojętne

REKLAMA

REKLAMA

W piątek po południu na rynek napłynęły wyniki stress testów europejskich banków. Na 91 instytucji finansowych, które wzięły udział w badaniu, zaledwie 8 nie spełniło stawianych przed nimi wymagań. Pomogłoby im dokapitalizowanie kwotą 2,5 mld euro.

REKLAMA

Niższy wynik może budzić wątpliwości co do rzetelności badania, szczególnie, że w żadnym scenariuszu nie rozpatrywano bankructwa europejskiego kraju, co w przypadku Grecji nadal pozostaje bardzo prawdopodobne. Z drugiej strony stress testy przyniosły ze sobą ujawnienie szeregu danych finansowych o europejskich bankach, dając indywidualny wgląd w ich sytuację. Nie można powiedzieć, iż europejski nadzór finansowych cokolwiek zataił. Niezależne badania przeprowadzone przez rynkowych analityków, wskazują, że przy bardziej surowych kryteriach testów nie zdałoby ponad 20 instytucji, wymagając dokapitalizowania 80 mld euro. Zatem wnioski są dosyć klarowne – wyniki stress testów wprawdzie nie przynoszą negatywnych reakcji dla rynku, jednak o ociepleniu sytuacji też nie można mówić.

REKLAMA

Jak na razie nie zanosi się na to, aby rozpoczynający się tydzień przyniósł szybką poprawę nastrojów rynkowych. Balast w postaci negatywnych informacji z poprzednich dni wciąż jest ciężarem, którego trudno będzie pozbyć się szybko. Problemy budżetowe w strefie euro i Stanach Zjednoczonych rodzą coraz silniejsze obawy o ich negatywne odbicie na globalnym wzroście gospodarczym. Utrzymująca się wysoka awersja do ryzyka działa na korzyść bezpiecznych aktywów, przede wszystkim franka szwajcarskiego, który dziś rano notuje nowe maksima względem euro i dolara. Handel na rynku walutowym, przy niskiej płynności, nadal pozostanie nerwowy.

Dowiedz się także: Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Uwaga inwestorów skupi się teraz na zapowiedzianym na czwartek szczycie przywódców państw strefy euro, na którym dyskutowana ma być dalsza pomoc dla Grecji z udziałem inwestorów prywatnych. Poza starymi pomysłami wydłużenia terminu zapadalności obligacji, wśród rozwiązań pojawia się także wykorzystanie środków Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej do wykupu greckich obligacji po ich wartości rynkowej, co w niektórych przypadkach oznacza tylko 50 proc. ich wartości nominalnej. Rozwiązanie to zyskuje coraz więcej zwolenników, gdyż prowadziłoby do obniżenia greckiego zadłużenia o 20 mld euro, jednak brakuje na razie formalnych i technicznych konkretów, jak również przeszkodą jest sprzeciw EBC wobec jakiejkolwiek formy restrukturyzacji. Konkretne zapewnienia stałyby się tym, czego rynek w tym momencie potrzebuje i tylko one mogą przynieść uspokojenie oraz poprawę sentymentu.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złoty nadal pozostaje uzależniony od sytuacji na rynkach zewnętrznych, co przy utrzymującej się awersji do ryzyka będzie przeszkadzać w powrocie eurozłotego poniżej psychologicznego poziomu 4,0. W poniedziałek zakres wahań 4,0-4,05 powinien utrzymywać się, a publikowane dziś przez GUS dane o dynamice wynagrodzeń i zatrudnieniu nie raczej nie będą miały wpływu na krajową walutę.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA