reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Cyfrowy Polsat zmieni praktykę

Cyfrowy Polsat zmieni praktykę

Nabycie praw do publicznej transmisji imprez sportowych nie może zależeć od zakupu innych produktów – uznała prezes UOKiK i zakwestionowała działania Cyfrowego Polsatu. Spółka dobrowolnie zobowiązała się do usunięcia skutków kwestionowanej praktyki i niestosowania jej w przyszłości.

W 2009 roku Urząd wydał 25 decyzji antymonopolowych, w których przedsiębiorcy zobowiązali się do zmiany niezgodnych z prawem praktyk. W latach 2004-2008, tylko w sprawach dotyczących naruszenia konkurencji, UOKiK wydał ponad 40 tego typu decyzji – to najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej. Takie rozstrzygnięcie pozwala przedsiębiorcom uniknąć sankcji finansowej, o ile wywiążą się ze wszystkich nałożonych zobowiązań.

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Cyfrowemu Polsatowi zostało wszczęte w ubiegłym roku po analizie informacji znajdujących się na stronach internetowych przedsiębiorcy, jak również skarg napływających do urzędu. Dotyczyły one warunków sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008, na których sprzedaż wyłączność miał Cyfrowy Polsat. Chcąc pokazywać rozgrywki, właściciele pubów, czy restauracji musieli zawrzeć umowę ze spółką.

UOKiK ustalił, że spółka uzależniała sprzedaż praw do publicznego odtwarzania rozgrywek od zakupu dekodera oraz usługi wsparcia technicznego. W związku z tym przedsiębiorcy musieli ponosić dodatkowe koszty, płacąc za ofertę, z której mogli skorzystać tylko podczas trwania mistrzostw.

Zastrzeżenia UOKiK budzą oferty, w których przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą uzależnia zawarcie umowy od spełnienia dodatkowych warunków przez kupującego (np. obowiązkowego zakupu innych produktów).

W toku postępowania Cyfrowy Polsat zobowiązał się m.in. do odkupienia dekoderów od tych przedsiębiorców, którzy będą tym zainteresowani, a także zwrotu kosztów usługi wsparcia technicznego wszystkim przedsiębiorcom – bez względu na to czy nadal posiadają dekoder. Ponadto spółka zobowiązała się w przyszłości do niestosowania kwestionowanej przez prezes UOKiK praktyki.

Sprawozdanie z realizacji tego zobowiązania Cyfrowy Polsat będzie musiał składać przy okazji trzech kolejnych licencjonowanych imprez sportowych, do których będzie miał wyłączność do sprzedaży praw do publicznego odtwarzania. A w przypadku pozostałych zobowiązań – w ciągu 120 dni od momentu odebrania decyzji.

W związku z tym, Prezes Urzędu nie nałożyła na przedsiębiorcę kary finansowej, która mogłaby wynieść do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Jednak sankcje finansowe mogą pojawić się w sytuacji, gdy spółka zobowiązana do zmiany praktyki z różnych powodów nie wykona decyzji. Wówczas maksymalna sankcja finansowa to 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki w wykonaniu zobowiązania.

UOKiK/IN

Zobacz także: Konsument i umowy Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama