| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Praca i ubezpieczenia

Zawieszenie przepisów prawa pracy

Aktualizacja: 06.08.2007

Często zdarza się, że dobrze prosperująca firma przeżywa przejściowe problemy finansowe. Nie zawsze musi się to jednak od razu wiązać ze zwolnieniami z pracy. »

Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej

Aktualizacja: 03.08.2007

Wspólna działalność socjalna to bardzo dobre rozwiązanie dla firm skupionych w jednej branży lub powiązanych organizacyjnie, kapitałowo albo funkcjonalnie. Aby prowadzić wspólną działalność, zainteresowani pracodawcy powinni zawrzeć odrębną umowę. »

Zwolnienia dyscyplinarne pracowników wyjeżdżających za granicę

Aktualizacja: 03.08.2007

W ostatnich latach wielu pracodawców, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotkało się z problemem emigrujących pracowników. Polska „turystyka za pracą” spowodowała, iż wielu przedsiębiorców dosłownie z dnia na dzień zostało bez wystarczającej liczby pracowników. Pojawiło się także pytanie, jak z punktu widzenia formalnoprawnego należy takie osoby traktować, a w szczególności jak zakończyć z takimi pracownikami stosunek pracy? »

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Aktualizacja: 24.09.2007

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (nie zatrudniając nikogo) muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe? »

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Aktualizacja: 03.08.2007

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym. »

Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru

Aktualizacja: 24.09.2007

Od 1 marca br. prowadzę działalność gospodarczą. Do końca czerwca 2007 r. opłacałam z tego tytułu wyłącznie składkę zdrowotną, ponieważ przysługiwała mi renta rodzinna. Z początkiem lipca br. straciłam prawo do tej renty i muszę zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czy mogę opłacać składki na te ubezpieczenia od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia? Dodam, że jest to moja pierwsza działalność gospodarcza. »

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Aktualizacja: 02.08.2007

Nie należy mylić dopłaty do wypoczynku, jaką pracodawca może wypłacić pracownikowi, ze świadczeniem urlopowym, które co do zasady wypłacają pracodawcy nietworzący funduszu. »

Niepełnosprawny może wystąpić o dofinansowanie składek

Aktualizacja: 02.08.2007

Zakładający firmę niepełnosprawny musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 61 XX. Zgłoszenie to jest traktowane jak złożenie wniosku o dofinansowanie składek z PFRON. »

Maksymalny czas trwania umowy

Aktualizacja: 31.07.2007

Mam zamiar zatrudnić kilka osób na dłuższy okres. Rozważam zaproponowanie im 10-letnich umów na czas określony, aby uzyskać krótszy okres wypowiedzenia. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem, że inspekcja pracy potrafi kwestionować takie postanowienia. »

Skutki zatrudnienia współmałżonka w firmie

Aktualizacja: 02.08.2007

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego małżonka, jest zobowiązana opłacać za niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jak za osobę współpracującą, jeżeli małżonek pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współuczestniczy w prowadzeniu tej działalności. »

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Aktualizacja: 26.07.2007

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy. »

Grzywna dla pracodawcy

Aktualizacja: 26.07.2007

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów? »

Tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc publiczna

Aktualizacja: 25.07.2007

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy jest udzielana m.in., jeżeli nowe miejsce pracy stanowi odpowiedni wzrost liczby pracowników u danego przedsiębiorcy. Pomoc taka jest pomocą publiczną i jej intensywność jest ograniczona w zależności od regionu kraju. »

Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Aktualizacja: 27.07.2007

Z końcem lipca br. chcę zawiesić działalność gospodarczą, którą prowadzę jednoosobowo. Jednak nadal będę wynajmować lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Wynajem nie jest przedmiotem mojej podstawowej działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki do ZUS z tytułu otrzymywania przychodów z wynajmu lokalu? »

Zatrudnienie wspólnika - członka zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 24.07.2007

Kodeks spółek handlowych stanowiący podstawę funkcjonowania spółek z o.o. nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie mogą być zatrudniane osoby mające pełnić funkcje członków zarządu. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK