reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Seniorzy zwolnieni z opłat abonamentowych - nowa ustawa

Seniorzy zwolnieni z opłat abonamentowych - nowa ustawa

Głównym założeniem nowej ustawy o opłatach abonamentowych jest rozwiązanie problemu osób, które ukończyły 75 lat i przestały płacić abonament RTV, ale od których nadal go egzekwowano. Zmiany oznaczają to, że poczta będzie mogła sprawdzić, kto ukończył 75 lat, i tym samym osoba taka uniknie postępowania egzekucyjnego.

Rząd zasadniczo pozytywnie ocenia senacki projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych.

Rada Ministrów uważa, że ze względów społecznych należy rozwiązać problem osób, które ukończyły 75 lat i przestały płacić abonament RTV, ale od których nadal go egzekwowano, bo nie złożyły stosownego oświadczenia i dokumentu potwierdzającego zwolnienie z tego obowiązku. W tym kontekście rząd popiera przyznanie dostępu Poczcie Polskiej do danych z rejestru PESEL, dzięki czemu będzie ona mogła samodzielnie weryfikować, komu przysługuje zwolnienie z obowiązku uiszczenia opłaty. Oznacza to, że poczta będzie mogła sprawdzić, kto ukończył 75 lat, i tym samym osoba taka uniknie postępowania egzekucyjnego. Osoby takie nie będą musiały składać żadnych oświadczeń i okazywać żadnych dokumentów.

Zobacz: Kiedy trzeba zapłacić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?

Rada Ministrów nie popiera jednak rezygnacji z obowiązku składania dokumentów potwierdzających prawo do zwolnienia z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego i zastępowania ich oświadczeniami w stosunku do pozostałych osób zwolnionych, np. zaliczonych do I grupy inwalidzkiej. W takim przypadku powinny obowiązywać i dokumenty, i oświadczenia.

Zdaniem rządu, propozycja senatorów otwiera pole do nadużyć - każdy będzie mógł złożyć oświadczenie, że jest uprawniony do zwolnienia, bez ponoszenia konsekwencji prawnych. Rząd zwraca uwagę, że w wielu przypadkach obywatele mają obowiązek legitymowania się odpowiednimi dokumentami, jeśli chcą skorzystać z jakiś ulg. Np. ulgowy przejazd transportem zbiorowym wymaga posiadania przy sobie dokumentu poświadczającego prawo do zniżki. Dlatego rząd nie podziela też argumentacji senatorów, że jednorazowe złożenie dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłat za radio i telewizję - jest zbyt uciążliwe.

Zobacz: Opłata za wydanie prawa jazdy w 2015 roku

Rada Ministrów zauważa, że oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych, powinno być składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy. Brak sankcji za składanie fałszywych oświadczeń może być szkodliwy dla finansowania mediów publicznych, bo pozwoli unikać obowiązków ustawowych (płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego) – bez jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Jednocześnie rząd podkreśla, że zarówno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, jak i Poczta Polska nie mają możliwości sprawdzenia prawdziwości składanych oświadczeń.

Według rządu, także termin wejścia w życie nowych regulacji - po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - powinien być zmieniony. Charakter proponowanych zmian wymaga wydłużenia okresu vacatio legis do kilku miesięcy, np. trzech, aby Poczta Polska miała odpowiednio długi czas na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów.

Zobacz też: Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku

Źródło: premier.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Seniorzy zwolnieni z opłat abonamentowych - nowa ustawa/Fot. Fotolia
Seniorzy zwolnieni z opłat abonamentowych - nowa ustawa/Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama