REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką wartość ma wskaźnik PMI w marcu 2021 r.?

PMI powyżej 50 świadczy o tym, że managerowie zwiększają nabycie dóbr i usług
PMI powyżej 50 świadczy o tym, że managerowie zwiększają nabycie dóbr i usług

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest wskaźnik PMI? Jakie ma znaczenie dla gospodarki? Co pokazuje? Jak można go analizować?

Indeks PMI - co to jest?

Wskaźnik PMI to inaczej Pruschasing Managers' Index. Jest to wskaźnik aktywności finansowej. Wskaźnik ten odgrywa znaczącą rolę w ocenie sytuacji gospodarczej w danym okresie.

REKLAMA

Ustala się go na podstawie przeprowadzanych co miesiąc badań firm z sektora prywatnego. Badania przeprowadzane są w postaci ankiet.

Indeks PMI został opracowany przez Markit Group, Institute for Supply Management of financial activity and Singapore Institute of Purchasing and Materials Management (SIPMM).

Jak się oblicza wskaźnik PMI?

Wyniki przeprowadzonych ankiet pozwalają na obliczenie indeksu PMI poprzez skorzystanie z poniższego wzoru

PMI=(P11)+(P20,5)+(P30)
  • P1 - procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na polepszenie sytuacji
  • P2 – procentowa ilość odpowiedzi o stosunku neutralnym
  • P3 – procentowa ilość odpowiedzi wskazujących na pogorszenie sytuacji

Indeks PMI w marcu 2021 r.

REKLAMA

Wskaźnik koniunktury PMI (Purchasing Managers' Index) dla przemysłu wzrósł w marcu tego roku do 54,3 pkt., osiągając wartość najwyższą od lutego 2018 r. Jest to czwarty wzrost z rzędu, co jest najdłuższą sekwencją wzrostową od 2013 r. Jako wskaźnik wyprzedzający gospodarki zapowiada wzrost PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- PMI powyżej 50 świadczy o tym, że managerowie zwiększają nabycie dóbr i usług, a jeśli jeszcze rośnie, oznacza to zapowiedź wzrostu gospodarczego. Tym samym można prognozować optymistyczne scenariusze dotyczące PKB - powiedział dr hab. Robert Tomanek.

Co wpłynęło na wzrost wskaźnika PMI?

Cztery spośród pięciu subindeksów (czas dostaw, nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie) pozytywnie wpłynęły na ogólny wskaźnik.

  1. Zwiększony popyt spowodował, że najsilniej od stycznia 2017 r. wzrosły zaległości produkcyjne, i to mimo tego, że tempo wzrostu produkcji było najszybsze od ośmiu miesięcy.
  2. Na wzrost zaległości wpłynęły także ograniczona dostępność surowców oraz niedobór pracowników (chociaż tempo wzrostu zatrudnienia było najszybsze od czerwca 2018 r.).
  3. Nastroje polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego pozostają optymistyczne, głównie ze względu na ciągły wzrost napływu nowych zamówień.
  4. Optymizm wzmagają też informacje o szczepieniach i nadzieje na zniesienie obostrzeń.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA