REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE chce jednolitego w UE podpisu elektronicznego

Anna Wróbel

REKLAMA

Wspólne w UE normy podpisu elektronicznego i wzajemnie uznawane dowody elektroniczne - te kroki zaproponowała w poniedziałek Komisja Europejska. Chce w ten sposób ułatwić prowadzenie biznesu, transakcje finansowe i korzystanie z usług w UE, ponad granicami.

Te zapisy znalazły się w zaproponowanym przez KE projekcie rozporządzenia, który musi jeszcze uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich.

REKLAMA

REKLAMA

KE proponuje wzajemne uznawanie w UE krajowych elektronicznych dokumentów tożsamości oraz wspólne normy dotyczące usług zaufania i podpisów elektronicznych. Nie chodzi o wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych przez te państwa UE, które ich nie mają. KE nie zamierza też naciskać na kraje, które mają takie systemy, by przyjęły jeden standard czy wzór. Chodzi wyłącznie o to, by kraje, które już posługują się tym systemem, wzajemnie uznawały swoje dowody elektroniczne tak, by ich obywatele mogli wzajemnie korzystać z usług publicznych w innym państwie Unii.

"Mamy 16 krajów, które mają taką czy inną formę dowodu elektronicznego. (...) Systemy te muszą być automatycznie uznawane, potwierdzać tożsamość osoby, gdy ktoś chce posłużyć się dowodem w innym kraju" - tłumaczył Ryan Heath, rzecznik unijnej komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Ze wzajemnego uznawania dowodów elektronicznych mogliby skorzystać np. studenci, by zapisać się online na zagraniczną uczelnię bez potrzeby wyjazdu i wypełniania dokumentów osobiście. Jak argumentuje KE, formalności stałyby się też prostsze dla osób przeprowadzających się do innego kraju UE, zawierających małżeństwa za granicą, a także dla pacjentów. Mogliby oni, korzystając z pomocy medycznej za granicą, w sposób bezpieczny zezwolić lekarzowi na dostęp online do swoich danych medycznych.

REKLAMA

W sferze podpisu elektronicznego KE proponuje, by podpisy tego rodzaju, które istnieją we wszystkich krajach członkowskich, były zharmonizowane i miały wspólne standardy. Teraz używane są niemal na 27 różnych sposobów, a to, zdaniem KE, hamuje potencjał wspólnego rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kluczową kwestią są tutaj przetargi elektroniczne. Przeprowadzanie ich oznacza faktycznie, że dostarczanie usług obywatelom przez państwo może być o 25 proc. tańsze. Jeśli zdołamy sprawić, by działały one ponad granicami, oszczędzimy pieniądze państwa i podatnika" - przekonywał Heath.

Z nowych przepisów skorzystałyby przedsiębiorstwa, które mogłyby składać przez internet oferty w przetargach publicznych we wszystkich krajach UE. Możliwe byłoby - wskazuje Komisja - podpisanie, datowanie oraz zapieczętowanie dokumentów przetargowych elektronicznie, bez konieczności drukowania i wysyłania dokumentów pocztą kurierską. Również przedsiębiorcy chcący prowadzić działalność gospodarczą w innym kraju UE mogliby w ten sposób otworzyć firmę czy składać sprawozdania przez internet.

KE argumentuje, że teraz, choć wszystkie kraje UE mają przepisy dotyczące podpisu elektronicznego, z powodu różnic w jego formie przeprowadzanie transgranicznych transakcji elektronicznych jest praktycznie niemożliwe. To samo dotyczy usług zaufania, takich jak znaczniki czasu, pieczęci elektroniczne i przekaz elektroniczny oraz uwierzytelnianie stron internetowych. Z tego względu w rozporządzeniu KE proponuje wspólne zasady i praktyki dotyczące tych usług.

"To nie jest science-fiction, nie trzeba się tego bać, ten rodzaj usług już istnieje i już działa, jednak zazwyczaj tylko na poziomie krajów" - mówił Heath, przedstawiając propozycje Komisji.

"Transakcje przeprowadzane przez obywateli i przedsiębiorstwa na pozbawionym granic jednolitym rynku cyfrowym - oto prawdziwa wartość internetu. Pewność prawa i zaufanie mają również ogromne znaczenie, dlatego potrzebujemy bardziej kompleksowego rozporządzenia w sprawie podpisów elektronicznych i identyfikacji elektronicznej" - oświadczyła w poniedziałek komisarz Neelie Kroes.

KE zaproponowała zmiany, ponieważ od czasu wcześniejszej dyrektywy unijnej o podpisach elektronicznych z 1999 roku nastąpił rozwój technologii. Projekt nowego rozporządzenia jest również ostatnim z pakietu 12 projektów, które mają wspomóc tworzenie jednolitego rynku w UE.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA