REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na dotacje: zabezpieczenia sfinansuje UE

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Dobra wiadomość dla beneficjentów dotacji na inwestycje. W tym tygodniu wchodzą w życie przepisy, które spowodują, że UE zapłaci za zabezpieczenie zaliczki.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy dostali unijne dotacje i chcą wcześniej uzyskać pieniądze na inwestycje w postaci zaliczek. Jeszcze w tym tygodniu wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia o udzielaniu pomocy dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka. Zakłada ona, że koszty uzyskania obowiązkowych przy zaliczkach zabezpieczeń pokryje Unia Europejska.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że zaliczki są dostępne od początku roku, to na razie tylko ok. 10-20 proc. przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych. To mało, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że szybszy transfer unijnych pieniędzy do firm w obliczu ich problemów z uzyskaniem kredytów bankowych miał być remedium na spowolnienie gospodarcze. Sami przedsiębiorcy wskazują, że to drogie zabezpieczenia (mogą kosztować nawet kilka procent dotacji) są główną barierą w korzystaniu z zaliczek.

Nowela zakłada, że cena zabezpieczenia zostanie włączona do tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków, które zostaną mu zrefundowane przez UE. Dodatkowo koszt zabezpieczeń zostanie firmie zwrócony w 100 proc., a w 40-70 proc., jak to ma miejsce w przypadku wydatków inwestycyjnych. Jest to możliwe dzięki temu, że dotacja na zabezpieczenie będzie pomocą publiczną de minimis.

- Każda zmiana przepisów, która ułatwia dostęp do unijnych zaliczek, to dla przedsiębiorców dobra informacja - ocenia Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert ds. funduszy unijnych Krajowej Izby Gospodarczej.

Dodaje, że kryzys spowodował gwałtowny wzrost marż na produkty finansowe, wskutek tego takie instrumenty, jak np. gwarancja bankowa, są o wiele droższe niż w ubiegłym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ministerstwo ułatwia życie tylko tym firmom, które chcą skorzystać z zaliczek. Natomiast przedsiębiorcy, którzy będą finansować swoje inwestycje z pomostowych kredytów bankowych i muszą mieć pod nie zabezpieczenia, pomocy nie dostaną.

Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, tłumaczy, że ministerstwo zdecydowało się taką zmianę przepisów, bo nałożyło na firmy obowiązek przedstawiania zabezpieczeń przy zaliczkach.

- To wymóg prawny. Tymczasem od 2007 roku przedsiębiorcy nie muszą już obowiązkowo korzystać z kredytów bankowych, jeśli chcą sięgnąć po unijną dotację - podkreśla wiceminister.

Dodaje, że przedsiębiorcy, którzy nie chcą zaliczek, także skorzystają na zmianie przepisów. Muszą oni przedstawić zabezpieczenie dobrego wykonania umowy o przyznaniu dotacji, którego koszty zostaną pokryte z unijnych pieniędzy.

10 mln zł to próg, poniżej którego firma przy korzystaniu z zaliczki jako zabezpieczenie może przedstawić sam weksel in blanco

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA