reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne

Przedsiębiorcy zapłacą za szkody ekologiczne

Podmioty, których działalność może zaszkodzić środowisku, będą musiały przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym oraz ponosić koszty naprawy szkód, jeżeli dojdzie do skażenia.

NOWE PRAWO

Dzisiaj weszły w życie przepisy ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. nr 75, poz. 4577).

Ustawa wprowadza instrumenty, które umożliwią egzekwowanie odpowiedzialności i kosztów za spowodowanie zanieczyszczeń w środowisku.

Zgodnie z nowymi przepisami podmioty, które w swojej działalności korzystają ze środowiska lub działają w oparciu o pozwolenia zintegrowane, np. petrochemie, huty, oczyszczalnie ścieków czy firmy zajmujące się odpadami, będą miały dodatkowe obowiązki. Zobowiązane zostały do naprawiania szkód, jeżeli w wyniku ich działalności dojdzie do skażenia wody, gleby lub powietrza. Ponadto przedsiębiorcy mają podejmować działania zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zagrożenia.

Nadzór nad wykonywaniem przepisów ustawy sprawuje wojewoda. Dlatego wprowadzono obowiązek informowania przez firmy wojewody i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjętych działaniach naprawczych oraz o ich zakończeniu. Ponadto wojewoda ma decydować o kolejności usuwania skażeń, jeżeli wystąpiło kilka szkód jednocześnie. Gdy za szkodę odpowiedzialnych jest kilka podmiotów, to wojewoda wyznaczy jeden z nich, który będzie musiał przywrócić stan pierwotny w środowisku. Odpowiedzialność firm ma być jednak solidarna, dlatego później będą mogły rozliczyć między sobą poniesione koszty.

Przepisy ustawy wprowadzają także możliwość zgłaszania do wojewody ryzyka wystąpienia szkody przez obywateli czy organizacje ekologiczne. Rozwiązanie to może być stosowane w sytuacji, gdy dany podmiot zagraża środowisku, a nie podejmuje działań zapobiegawczych. 

Łukasz Kuligowski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama