REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy przyspieszają inwestycje

REKLAMA

O 1,3 mld zł wzrosło w lutym zadłużenie kredytowe przedsiębiorstw. Zwiększyły się też długi gospodarstw domowych.

W końcu lutego przedsiębiorstwa miały na kontach bankowych 96,5 mld zł. Było to o ponad 655 mln zł więcej niż w styczniu, ale o ponad 2,9 mld zł mniej niż w grudniu ubiegłego roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego o podaży pieniądza. Spadek depozytów firm w porównaniu z końcem ubiegłego roku świadczy o tym, że przeznaczają one coraz większe kwoty na inwestycje. Potwierdzają to także informacje o zadłużeniu kredytowym przedsiębiorstw. W lutym zwiększyło się ono o prawie 1,3 mld zł i wyniosło 128,7 mld zł. Natomiast w porównaniu z grudniem ubiegłego roku należności przedsiębiorstw wzrosły o 3,8 mld zł.

REKLAMA

– Dane NBP o depozytach i należnościach przedsiębiorstw świadczą o tym, że utrzymuje się ożywienie w inwestycjach zapoczątkowane w ubiegłym roku – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

REKLAMA

Innego zdania jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Jego zdaniem w danych NBP o podaży pieniądza nie widać jeszcze wyraźnego ożywienia w inwestycjach, gdyż zmiany mają charakter sezonowy, choć wiadomo na podstawie informacji GUS o produkcie krajowym brutto, że takie ożywienie występuje.

Polepsza się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Ich depozyty ulokowane w bankach wzrosły w lutym o prawie 1,2 mld zł do 204,1 mld zł, ale były tylko o 0,3 proc. wyższe niż w grudniu 2005 r. Mały wzrost lokat rodzin wynika z tego, że zmniejsza się opłacalność depozytów bankowych ze względu na stały spadek ich oprocentowania – stopa oprocentowania rocznych złotowych lokat gospodarstw domowych w bankach komercyjnych wynosi obecnie tylko 3,2 proc. Ponadto korzyść z odsetek zmniejszana jest przez opodatkowanie dochodów od lokat kapitałowych oraz rosnące koszty prowadzenia rachunków. W rezultacie coraz większa część gospodarstw domowych lokuje swoje nadwyżki finansowe w aktywach funduszy inwestycyjnych oraz w m.in. ubezpieczeniach na życie.

Dość szybko zwiększają się kredyty zaciągane przez indywidualnych klientów banków. Według NBP, w lutym Polacy byli winni bankom 142,7 mld zł – o blisko 1,5 mld więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Od kilku miesięcy łączna kwota kredytów dla gospodarstw domowych przewyższa zobowiązania firm wobec banków – w lutym była wyższa o prawie 14 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost zadłużenia kredytowego gospodarstw domowych związany jest z bardzo dużym zainteresowaniem kredytami mieszkaniowymi.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  REKLAMA

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  REKLAMA