| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy przyspieszają inwestycje

Firmy przyspieszają inwestycje

O 1,3 mld zł wzrosło w lutym zadłużenie kredytowe przedsiębiorstw. Zwiększyły się też długi gospodarstw domowych.

W końcu lutego przedsiębiorstwa miały na kontach bankowych 96,5 mld zł. Było to o ponad 655 mln zł więcej niż w styczniu, ale o ponad 2,9 mld zł mniej niż w grudniu ubiegłego roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego o podaży pieniądza. Spadek depozytów firm w porównaniu z końcem ubiegłego roku świadczy o tym, że przeznaczają one coraz większe kwoty na inwestycje. Potwierdzają to także informacje o zadłużeniu kredytowym przedsiębiorstw. W lutym zwiększyło się ono o prawie 1,3 mld zł i wyniosło 128,7 mld zł. Natomiast w porównaniu z grudniem ubiegłego roku należności przedsiębiorstw wzrosły o 3,8 mld zł.

– Dane NBP o depozytach i należnościach przedsiębiorstw świadczą o tym, że utrzymuje się ożywienie w inwestycjach zapoczątkowane w ubiegłym roku – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Innego zdania jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Jego zdaniem w danych NBP o podaży pieniądza nie widać jeszcze wyraźnego ożywienia w inwestycjach, gdyż zmiany mają charakter sezonowy, choć wiadomo na podstawie informacji GUS o produkcie krajowym brutto, że takie ożywienie występuje.

Polepsza się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Ich depozyty ulokowane w bankach wzrosły w lutym o prawie 1,2 mld zł do 204,1 mld zł, ale były tylko o 0,3 proc. wyższe niż w grudniu 2005 r. Mały wzrost lokat rodzin wynika z tego, że zmniejsza się opłacalność depozytów bankowych ze względu na stały spadek ich oprocentowania – stopa oprocentowania rocznych złotowych lokat gospodarstw domowych w bankach komercyjnych wynosi obecnie tylko 3,2 proc. Ponadto korzyść z odsetek zmniejszana jest przez opodatkowanie dochodów od lokat kapitałowych oraz rosnące koszty prowadzenia rachunków. W rezultacie coraz większa część gospodarstw domowych lokuje swoje nadwyżki finansowe w aktywach funduszy inwestycyjnych oraz w m.in. ubezpieczeniach na życie.

Dość szybko zwiększają się kredyty zaciągane przez indywidualnych klientów banków. Według NBP, w lutym Polacy byli winni bankom 142,7 mld zł – o blisko 1,5 mld więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Od kilku miesięcy łączna kwota kredytów dla gospodarstw domowych przewyższa zobowiązania firm wobec banków – w lutym była wyższa o prawie 14 mld zł.

Wzrost zadłużenia kredytowego gospodarstw domowych związany jest z bardzo dużym zainteresowaniem kredytami mieszkaniowymi.


Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »