REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty mocniejszy, lekko spadła rentowność papierów

REKLAMA

Złoty otworzył się we wtorek mocniejszy po poniedziałkowym osłabieniu spowodowanym eurodolarem, ale w ciągu dnia polska waluta może trochę stracić.
Rentowność obligacji lekko spadła, ale aukcja zamiany będzie hamowała dalsze spadki i rynek może powrócić do poziomów z otwarcia lub lekko wyżej.

We wtorek około 9.12 inwestorzy wyceniali euro na 4,0555 zł wobec 4,0715 zł na poniedziałkowym zamknięciu. Dolar kosztował 3,3390 zł wobec 3,3525 zł w poniedziałek.

"Analiza techniczna wskazuje, że możemy mieć dziś lekkie osłabienie złotego, do 0,6 proc. wobec koszyka. Dodatkowo spadek może być wzmocniony ewentualnym spadkiem euro wobec dolara" - powiedział  Jacek Turczyński z ABN Amro.

Dealerzy Capital Management w najbliższych dniach spodziewają się dalszego osłabienia złotego w kierunku 4,10 za euro, a wobec dolara do 3,37, a w perspektywie końca tygodnia do 3,40. Za euro na rynku międzybankowym płacono we wtorek rano 1,2145 dolara wobec 1,2140 dolara w poniedziałek około godz.

Na rynku obligacji ceny lekko wzrosły po wypowiedzi członka RPP Andrzeja Sławińskiego o konieczności dostosowań w polityce monetarnej wskutek słabszych danych o PKB w I kwartale tego roku.

"Dzisiejsza wypowiedź Sławińskiego spowodowała lekkie kupowanie na rynku. Mimo tej wypowiedzi wzrost cen będzie ograniczony środową aukcją zamiany, co w efekcie spowoduję, że rentowność pięcioletnich papierów może znaleźć się na poziomie 4,98-4,99 proc." - powiedział Andrzej Skraba z ABN Amro.

Na wtorkowym otwarciu dochodowość dwulatek spadła lekko do 4,84 proc. z 4,85 proc. na zamknięciu w poniedziałek, zaś pięciolatek do 4,96 proc. z 4,97 proc. Rentowność dziesięciolatek wyniosła 4,94 proc. wobec 4,96 proc.

Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej powiedział we wtorek, że tempo wzrostu gospodarczego jest niższe od potencjalnego, co oznacza konieczność dokonania dostosowania w polityce pieniężnej.

Ministerstwo Finansów w środę organizuje przetarg zamiany, na którym zaoferuje do odkupu obligacje za 13.652,247 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA