reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Komisja chce nowelizacji ustawy o PIP

Sejm. Komisja chce nowelizacji ustawy o PIP

Inspektor pracy przeprowadzający kontrolę w oddziale firmy nie może obecnie przekazać decyzji pokontrolnych osobie kierującej tą placówką, a jedynie pracodawcy, którego siedziba mieści się zazwyczaj w innej miejscowości. To znacznie wydłuża procedurę.

Posłowie sejmowej komisji ds. kontroli państwowej uznali podczas wczorajszego posiedzenia, że w związku z tym należy dokonać zmian w ustawie o PIP i zamierzają wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. Problem uwidocznił się podczas kontroli dużych korporacji, tj. banków, przedsiębiorstw budowlanych, supermarketów. Kierownik jednostki terenowej nie jest pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy – w związku z tym inspektor pracy nie może wydać mu środka prawnego (tj. decyzji, nakazu), tylko musi wysłać projekt takiego środka do okręgowego inspektora pracy właściwego ze względu na siedzibę zarządu kontrolowanej firmy.

O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie w k.p. regulacji, zgodnie z którą inspektor pracy, który rozpoczął kontrolę w danej firmie, może przekazać po jej zakończeniu decyzję lub nakaz nie pracodawcy (za pośrednictwem inspektora przypisanego terytorialnie do miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy), lecz bezpośrednio kierownikowi kontrolowanej filii lub oddziału przedsiębiorstwa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama