reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawa o doradztwie podatkowym w Senacie

Ustawa o doradztwie podatkowym w Senacie

Senat wniósł poprawki do ustawy nowelizującej ustawę o doradztwie podatkowym i ustawę o rachunkowości. Senatorowie opowiedzieli się za rozszerzeniem uprawnień certyfikowanych księgowych o możliwość wypełniania wszystkich PIT-ów i doradzania w tym zakresie podatnikom. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie teraz Sejm.

Senat opowiedział się za przyjęciem poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym i rachunkowości. Senat proponuje powrót do forsowanego przez rząd rozwiązania, rozszerzającego uprawnienia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe o możliwość wypełniania podatnikom deklaracji i zeznań podatkowych (niewynikających z prowadzonych przez nich ksiąg) oraz doradzania im w tym zakresie.

Propozycja ta wzbudziła sprzeciw środowiska doradców podatkowych, odrzucona została przez Sejm. Argumentem doradców jest m.in. to, że urząd skarbowy nie może ich przesłuchać jako świadków (można ten zakaz uchylić przez sąd lub prokuraturę). Natomiast osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg będą musiały na żądanie organu podatkowego zeznawać o faktach przekazanych im przez klientów, co skutkuje brakiem bezpieczeństwa dla klienta.

Decyzja Senatu została podjęta mimo sprzeciwu zgłoszonego przez jednego z senatorów, który podkreślił, że procedura przyjęcia poprawek w trakcie prac komisji senackiej została zakłócona i poprawki te zostały przyjęte w sposób niezgodny z prawem. Stwierdził on, że Senat naraża się w ten sposób na zarzut stanowienia prawa w niezgodzie z konstytucją. Odrzucona została natomiast przez Senat poprawka, która zmierzała do nadania ministrowi finansów uprawnień sprzeciwienia się wpisaniu doradcy na listę doradców podatkowych.

Ustawa trafi ponownie pod głosowania Sejmu.
reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama