Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
Mandat za źle ustawione światła? Tak, to realna groźba. Tym bardziej realna, że wchodzimy właśnie w jesień. To czas gorszych warunków drogowych.
Koniec pierwszeństwa rowerzystów? Takie hasło przewinęło się przez media w Polsce. Chodzi o nowelizację przepisów. Co ona jednak zmienia?
Nowe przepisy drogowe wrzesień 2022 r.? To hasło może powoli elektryzować kierowców. Bo zmian jest sporo i tak naprawdę tylko jedna na plus.
Ile metrów od przejścia można parkować? To pytanie, na które odpowiedź nie jest taka oczywista dla wielu kierowców. I widać to w miastach!
Zakaz parkowania na chodniku? Pojawiły się głosy, że zmiany datowane na 21 września 2022 r. do tego właśnie prowadzą. Ministerstwo dementuje.
Jazda samochodem po chodniku. Przepisy jej zdecydowanie zabraniają. Choć są pewne wyjątki od tej zasady. Opowiemy o nich w tym materiale.
Prawidłowy korytarz życia decyduje o tym, jak szybko służby ratunkowe dotrą na miejsce zdarzenia. Jest zatem ważny i warto przypomnieć jego zasady.
Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
Strefy czystego transportu w Europie? Wiele krajów rozwija ograniczenia dla aut spalinowych. A europejskim prymusem są Włochy. Mają 172 strefy!
Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania. Co to oznacza dla kierowcy? Informacja nie jest dobra...
Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym. Jest możliwe? Czy oznacza mandat? Co mówią przepisy?
Ograniczenia prędkości w Polsce? Ciężko jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od pojazdu i typy drogi. Oto co mówią przepisy.
Czy pojazd czasowo wycofany z ruchu musi mieć OC? Trochę tak, a trochę nie. Bo choć opłata występuje, powinna być zdecydowanie niższa.
Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony? Odpowiedź na tak zadane pytanie można znaleźć tylko w jednym miejscu. W prawie o ruchu drogowym.
Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
P-21 powierzchnia wyłączona. Mandat w przypadku zignorowania tego znaku będzie wysoki? Zajrzyjmy do nowego taryfikatora.
Linia bezwzględnego zatrzymania P-12. Jak się zachować w przypadku jej pojawienia się na drodze? Co powinien o niej wiedzieć kierowca?
Znak B-25. Taryfikator za wyprzedzanie za tym znakiem przewiduje wysoki mandat. Jak wysoki? O tym opowiemy w naszym tekście.
Nakaz jazdy prosto a droga jednokierunkowa. Dziś nieco o przepisach drogowych. A więc co różni znak C-5 od znaku D-3?
Czy tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Wśród przepisów prawa o ruchu drogowym poszukajmy odpowiedzi.
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? W tym przypadku działa prawo silniejszego. Niewiele jest zatem przypadków, w których tramwaj nie jedzie pierwszy.
Przedawnienie punktów karnych 2022. Czyli punkty znikają po roku czy dwóch? Termin liczy się od popełnienia wykroczenia czy zapłacenia grzywny?
Znak A-18b a odszkodowanie, czyli czy pojawienie się przy drodze znaku uwaga dzikie zwierzęta zmienia coś w kwestii odpowiedzialności zarządcy drogi?
Zielone tablice dla hybryd? Dziś sprawdzimy czy klasyczne hybrydy lub hybrydy plug-in mogą uzyskać zielone numery rejestracyjne.
Znak pierwszeństwa przejazdu: do kiedy obowiązuje? Odpowiedź na to pytanie może być jedna i bardzo szybko można ją znaleźć w przepisach.
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba się cofnąć do pierwszych godzin kursu na prawo jazdy.
Droga z pierwszeństwem łamanym. Kto ma pierwszeństwo? A to nie jest takie proste. Bo wszystko zależy od... znaków drogowych. Omówimy je dziś.
Mandat za brak prawa jazdy 2022, czyli lata beztroskiej jady bez prawka skończyły się. Dziś kierujący może dostać nawet 30 tys. zł grzywny!
Mandat za wyprzedzanie na zakazie 2022. Nowy taryfikator mandatów obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku przewiduje wysoką karę za wykroczenie.
Mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 2022, czyli dziś opowiemy o grzywnie, która może sięgnąć – uwaga! – 3 tys. zł.
Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto jest winny i z czyjego ubezpieczenia naprawiane będzie auto? Poszukajmy odpowiedzi.
Jaki kraj ma zielone tablice rejestracyjne? Postanowiliśmy to dziś sprawdzić. A przy okazji poszukaliśmy jakie jeszcze kolory można spotkać.
Znaki zmiennej treści są nośnikiem konkretnej informacji. Tylko że informacja ta może się zmieniać w zależności od potrzeb ruchu drogowego.
Co odwołuje znak zakaz zatrzymywania się i postoju? Przepisy wskazują wyraźnie, że... m.in. najbliższe skrzyżowanie. Jest jednak więcej przypadków.
Alkotest on-line: sprawdź ile masz promili we krwi. To hasło, które bierzemy na warsztat dziś. Jak działają wirtualne alkomaty? Oto odpowiedź.
Nowe mandaty: od kiedy? Prezydent podpisał nowelizację podwyższającą kary dla kierowców. A to oznacza, że 1 stycznia 2022 r. zmiany wejdą w życie.
Straż miejska: interwencja na terenie prywatnym jest możliwa w przypadku tej służby? Sprawdźmy co mówią na ten temat przepisy prawa.
Mandat za zanieczyszczanie drogi jest realnym scenariuszem. I co więcej, może być naprawdę surowy. Co należy o nim wiedzieć? Zaraz o tym opowiemy.
Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym? No i tu pojawiają się pewne problemy... Zaraz o nich opowiemy.
Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to jeden z popularnych trików tuningowych. O co w nim chodzi? Naklejka zajmuje mało miejsca. Czy jest legalna?
Znaki drogowe dla elektryków będą informować o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. W sumie pojawi się aż 6 tablic.
Za co można stracić prawo jazdy? Nie tylko za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h. Lista jest dużo dłuższa!
Czy skrzyżowanie odwołuje znaki ostrzegawcze? Czasami tak, ale nie zawsze. Bo ich specyfika sprawia, że czasami obowiązują na dłuższych odcinkach.
Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? W 99 proc. przypadków tak. Jest jednak 1 proc. przypadków, w których zasada ta zmienia się.
Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Przepisy nie są restrykcyjne w tym przypadku. A to oznacza, że kierowca może z nich korzystać gdy...
Kiedy omijanie jest zabronione? Przypadki takie są dwa i zostały dokładnie opisane w przepisach Prawa o ruchu drogowym.
Omijanie? Definicja tego pojęcia jest wskazana w Prawie o ruchu drogowym. Co się można z niej dowiedzieć? Sprawdź.
Wymijanie? Definicja tego pojęcia jest jedną z podstawowych, które powinien opanować każdy kierowca. Co mówi?
Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe? Przyjrzyjmy się przepisom wskazującym obowiązkowe wyposażenie pojazdów.