REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data kodeksowej pracy zdalnej wciąż nieznana

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Podstawą prawną wprowadzania pracy zdalnej w firmach do bliżej nieokreślonego terminu będzie wciąż przepis ustawy covidowej.
Podstawą prawną wprowadzania pracy zdalnej w firmach do bliżej nieokreślonego terminu będzie wciąż przepis ustawy covidowej.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Resort rozwoju i pracy przedstawił rządowy projekt zmiany kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej. Nadal jednak nie wiemy, kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie.

Praca zdalna w kodeksie pracy

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy dot. pracy zdalnej miała rozwiać pojawiające się pytania i wątpliwości wynikające ze stosowania tej formy świadczenia pracy w praktyce. Projekt przedstawiony przez ministerstwo częściowo odpowiada na nurtujące strony pytania, w szczególności określa obowiązek pracodawcy zwrotu pracownikowi określonych kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej.

REKLAMA

- Pracodawcy powinni wiedzieć, do jakiego momentu ustawodawca dał im czas na przygotowanie się do nowej rzeczywistości prawnej. Tym bardziej, że projektowane przepisy rodzą nowe koszty finansowe po stronie pracodawców oraz ustanawiają procedurę wprowadzenia pracy zdalnej w firmie. Nie wiemy kiedy skończy się stan epidemii bądź zagrożenia epidemicznego, zatem przedsiębiorcy zadają sobie pytanie czy na nowelizację kodeksu pracy będą musieli czekać jeszcze kilka lub kilkanaście miesięcy – zauważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Co zakłada projekt?

REKLAMA

Projekt zakłada, że przepisy ustawy zmieniającej wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od odwołania na obszarze kraju stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii w Polsce trwa od 20 marca 2020 r. Nie jest wykluczone, że niedługo nastąpi jego zniesienie i przejście do stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak w odniesieniu do pracy zdalnej ta zmiana nie będzie miała istotnego znaczenia dla pracowników i pracodawców. Podstawą prawną wprowadzania pracy zdalnej w firmach do bliżej nieokreślonego terminu będzie wciąż przepis ustawy covidowej. Nie stanowi on jednak regulacji wyczerpującej, gdyż nie określa wielu istotnych aspektów związanych ze świadczeniem pracy w formie zdalnej.

Dlatego data wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej do kodeksu pracy powinna zostać ustalona w sposób konkretny. Okres vacatio legis nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości. Pracodawcy RP od dawna przypominają, że dla przedsiębiorców bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie zasady pewności prawa, która zapewnia bezpieczeństwo prawne obrotu i umożliwia prognozowanie działań własnych jego uczestników.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA