reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Noworoczne sprzątanie komputera

Noworoczne sprzątanie komputera

Czas podsumowań, noworocznych postanowień i sylwestrowej zabawy już za nami. Pora zakasać rękawy i zabrać się do sprzątania. Twój komputer również go potrzebuje. Po wielu miesiącach zaśmiecania zadbaj w końcu o niego i oczyść z niepotrzebnych plików. Pokażemy Ci jak to zrobić i jakich użyć do tego programów.

Odinstaluj zbędne oprogramowanie

Warto przynajmniej raz do roku zrobić przegląd oprogramowania zainstalowanego w komputerze i sprawdzić, z których aplikacji już nie korzystasz. W tym celu wejdź do Panelu sterowania (menu Start, a następnie Ustawienia, zaś na końcu Panel sterowania) i dwukrotnie kliknij na ikonę o nazwie Dodaj lub usuń programy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz miejsce na twardym dysku ale również poprawisz wydajność komputera. Niektóre z programów mogą pracować w tle i obciążać system operacyjny.

Usuń pliki tymczasowe

Jeśli Twój komputer pracuje coraz wolniej, a wolne miejsce na twardym dysku zaczyna się drastycznie kurczyć, przyczyną mogą być pliki tymczasowe. Są to pozostałości po pracy oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Zazwyczaj pliki tego typu można rozpoznać po rozszerzeniu TMP. Nie są one niezbędne i dlatego też możesz je spokojnie usunąć. Zarówno systemowe narzędzie do czyszczenia twardego dysku, jak i wyspecjalizowane aplikacje (tzw. odkurzacze systemowe) posiadają funkcję kasowania plików tymczasowych.

Usuń tymczasowe pliki internetowe

Kolejna kategoria plików tymczasowych jest tworzona przez przeglądarkę internetową podczas surfowania po stronach WWW. W katalogu tymczasowych plików internetowych gromadzone są różne pliki pobierane przez przeglądarkę internetową (między innymi obrazki, filmy wideo oraz muzyka). Gdy użytkownik ponownie odwiedza stronę WWW pobierana jest z niej wyłącznie zawartość, która uległa zmianie od czasu ostatniej wizyty. Zaletą jest szybsze surfowanie, zaś wada to zbytnie zaśmiecanie twardego dysku. Tymczasowe pliki internetowe możesz usunąć z poziomu przeglądarki internetowej lub za pomocą każdego odkurzacza systemowego

Oczyść rejestr systemowy

Rejestr to strategiczne miejsce systemu operacyjnego Windows. Przechowywane są w nim między innymi informacje o konfiguracji zainstalowanego oprogramowania. Usunięcie programu niestety nie gwarantuje automatycznego oczyszczenia rejestru ze zbędnych wpisów. Dlatego warto użyć wyspecjalizowanego oprogramowania, które przeanalizuje jego zawartość i usunie z niego niepotrzebne wpisy.

Oprogramowanie

Polecamy Ci poniższe programy, których zadaniem jest kompleksowe czyszczenie komputera ze zbędnych plików:

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama