reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Domowa sieć bezprzewodowa

Domowa sieć bezprzewodowa

Masz dość plątaniny kabli miedzy komputerami w domowym zaciszu? Chcesz mieć dostęp do Internetu z dowolnego miejsca mieszkania? Najlepsze rozwiązanie tego problemu to domowa sieć bezprzewodowa. Do jej budowy nie potrzebujesz drogiego i zaawansowanego technicznie sprzętu.

Domowa sieć bezprzewodowa (WLAN - Wireless Local Area Network) nie wymaga już mozolnego układania kabli pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i może obsługiwać praktycznie dowolną liczbę komputerów na niewielkiej przestrzeni. Oto co musisz mieć, aby rozpocząć budowanie domowego WLAN-u:

  • sercem domowej sieci bezprzewodowej jest tzw. punkt dostępowy (Access Point) zwany również routerem bezprzewodowym. Urządzenie wyposażone jest w specjalne anteny, za pomocą których wymienia dane z domowymi komputerami. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Router posiada również kilka gniazd (LAN) do podłączenia komputerów tradycyjną metodą (za pomocą kabli sieciowych) oraz gniazdo, do którego podłączasz urządzenie dostępowe dostarczające połączenie z Internetem (WAN).
  • każdy komputer, który chcesz podłączyć do bezprzewodowej sieci domowej musi posiadać bezprzewodową kartę sieciową. Może mieć ona postać karty  z anteną montowanej wewnątrz stacjonarnego komputera lub niewielkiego klucza podłączanego do portu USB. W przypadku notebooków można również spotkać płaskie karty wkładane do specjalnego gniazda o nazwie PCMCIA. Warto podkreślić, że coraz więcej notebooków ma już wbudowany wewnętrzny moduł Wi-Fi do obsługi sieci bezprzewodowych.


802.11a, 802.11b, 802.11g - co to takiego

Przy zakupie routera bezprzewodowego oraz kart sieciowych do budowy WLAN spotkasz się zapewne z powyższymi określeniami. Definiują one trzy obecnie najpopularniejsze wersje standardu sieci bezprzewodowych. Każda z nich charakteryzuje się inną częstotliwością fal radiowych, za pomocą których transmitowane są dane, jak i maksymalną prędkością transmisji. Routery bezprzewodowe obsługują zazwyczaj kilka wersji standardu 802.11. Najpopularniejszy z nich to obecnie 802.11g zapewniający maksymalny transfer 54 Mbps i funkcjonujący na częstotliwości 2,4 GHz.

Konfiguracja bezprzewodowego routera

Zatrzymajmy się na chwilę przy sercu każdej sieci WLAN. Zanim będziesz mógł rozpocząć korzystanie z domowej sieci bezprzewodowej musisz skonfigurować router bezprzewodowy. Zaraz po jego zakupie i podłączeniu pracuje on na domyślnych ustawieniach fabrycznych. Już w tym momencie jest gotowy, aby podłączyć do niego domowe komputery.

Jednak zalecamy Ci przejrzenie i modyfikację niektórych parametrów przed rozpoczęciem funkcjonowania. Do panelu ustawień routera bezprzewodowego możesz się dostać za pomocą przeglądarki internetowej. Dla każdego urządzenia proces ten może wyglądać trochę inaczej, dlatego zalecamy Ci zajrzenie do jego dokumentacji technicznej.

Połączenie komputera z routerem WLAN

Sieci WLAN są praktycznie bezobsługowe po stronie użytkownika komputera. Jedyna praca związana jest z konfiguracją routera WLAN. Po podłączeniu i instalacji bezprzewodowej karty sieciowej powinna się ona ustawić w tryb automatycznego wyszukiwania połączenia routerami WLAN w pobliżu. Dlatego warto zmienić i zapamiętać nazwę sieci SSID. Kolejny etap to uwierzytelnienie użytkownika, które zazwyczaj wymaga podania hasła dostępu. Domyślne hasło ustalasz podczas konfiguracji routera WLAN. Po pomyślnym połączeniu, następne połączenia będą się już odbywały automatycznie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama