REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domowa sieć bezprzewodowa

Sebastian Górski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Masz dość plątaniny kabli miedzy komputerami w domowym zaciszu? Chcesz mieć dostęp do Internetu z dowolnego miejsca mieszkania? Najlepsze rozwiązanie tego problemu to domowa sieć bezprzewodowa. Do jej budowy nie potrzebujesz drogiego i zaawansowanego technicznie sprzętu.

Domowa sieć bezprzewodowa (WLAN - Wireless Local Area Network) nie wymaga już mozolnego układania kabli pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i może obsługiwać praktycznie dowolną liczbę komputerów na niewielkiej przestrzeni. Oto co musisz mieć, aby rozpocząć budowanie domowego WLAN-u:

REKLAMA

  • sercem domowej sieci bezprzewodowej jest tzw. punkt dostępowy (Access Point) zwany również routerem bezprzewodowym. Urządzenie wyposażone jest w specjalne anteny, za pomocą których wymienia dane z domowymi komputerami. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Router posiada również kilka gniazd (LAN) do podłączenia komputerów tradycyjną metodą (za pomocą kabli sieciowych) oraz gniazdo, do którego podłączasz urządzenie dostępowe dostarczające połączenie z Internetem (WAN).
  • każdy komputer, który chcesz podłączyć do bezprzewodowej sieci domowej musi posiadać bezprzewodową kartę sieciową. Może mieć ona postać karty  z anteną montowanej wewnątrz stacjonarnego komputera lub niewielkiego klucza podłączanego do portu USB. W przypadku notebooków można również spotkać płaskie karty wkładane do specjalnego gniazda o nazwie PCMCIA. Warto podkreślić, że coraz więcej notebooków ma już wbudowany wewnętrzny moduł Wi-Fi do obsługi sieci bezprzewodowych.


802.11a, 802.11b, 802.11g - co to takiego

Przy zakupie routera bezprzewodowego oraz kart sieciowych do budowy WLAN spotkasz się zapewne z powyższymi określeniami. Definiują one trzy obecnie najpopularniejsze wersje standardu sieci bezprzewodowych. Każda z nich charakteryzuje się inną częstotliwością fal radiowych, za pomocą których transmitowane są dane, jak i maksymalną prędkością transmisji. Routery bezprzewodowe obsługują zazwyczaj kilka wersji standardu 802.11. Najpopularniejszy z nich to obecnie 802.11g zapewniający maksymalny transfer 54 Mbps i funkcjonujący na częstotliwości 2,4 GHz.

Konfiguracja bezprzewodowego routera

REKLAMA

Zatrzymajmy się na chwilę przy sercu każdej sieci WLAN. Zanim będziesz mógł rozpocząć korzystanie z domowej sieci bezprzewodowej musisz skonfigurować router bezprzewodowy. Zaraz po jego zakupie i podłączeniu pracuje on na domyślnych ustawieniach fabrycznych. Już w tym momencie jest gotowy, aby podłączyć do niego domowe komputery.

Jednak zalecamy Ci przejrzenie i modyfikację niektórych parametrów przed rozpoczęciem funkcjonowania. Do panelu ustawień routera bezprzewodowego możesz się dostać za pomocą przeglądarki internetowej. Dla każdego urządzenia proces ten może wyglądać trochę inaczej, dlatego zalecamy Ci zajrzenie do jego dokumentacji technicznej.

Połączenie komputera z routerem WLAN

Sieci WLAN są praktycznie bezobsługowe po stronie użytkownika komputera. Jedyna praca związana jest z konfiguracją routera WLAN. Po podłączeniu i instalacji bezprzewodowej karty sieciowej powinna się ona ustawić w tryb automatycznego wyszukiwania połączenia routerami WLAN w pobliżu. Dlatego warto zmienić i zapamiętać nazwę sieci SSID. Kolejny etap to uwierzytelnienie użytkownika, które zazwyczaj wymaga podania hasła dostępu. Domyślne hasło ustalasz podczas konfiguracji routera WLAN. Po pomyślnym połączeniu, następne połączenia będą się już odbywały automatycznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA