| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Działalność gospodarcza

Czy zakaz może trwać aż dziesięć lat

Aktualizacja: 31.07.2007

Nie zgłosiłem w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości, dlatego grozi mi zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie sankcje grożą za podjęcie działalności gospodarczej w okresie obowiązywania zakazu? »

Czy moja firma jest innowacyjna

Aktualizacja: 31.07.2007

Od prawie 30 lat prowadzę firmę produkcyjną. Cały czas, szczególnie przez ostatnie 17 lat, wprowadzałem w niej szereg zmian, kupowałem nowy sprzęt, wprowadzałem na rynek nowe usługi i wyroby. W zasadzie cały czas modernizuję przedsiębiorstwo, nie stoję w miejscu. Czy to wystarczy, aby uznać moją firmę za innowacyjną? »

Jakie ograniczenia w obrocie likwiduje nowelizacja prawa dewizowego

Aktualizacja: 20.07.2007

Mniej ograniczeń w obrocie dewizami i mniej kar za przestępstwa dewizowe. Przedsiębiorcy nie muszą podawać i dokumentować tytułu prawnego przy przekazie pieniężnym za granicę. »

Ochrona znaku towarowego

Aktualizacja: 20.07.2007

Przedsiębiorca ma wybór: może zarejestrować znak towarowy w Urzędzie Patentowym i wówczas korzysta z łatwiejszej drogi dochodzenia praw do znaku. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał włożyć znacznie więcej wysiłku w ochronę swojej marki. »

Działalność kantorowa

Aktualizacja: 31.07.2007

Jakie wymagania należy spełnić w celu prowadzenia działalności kantorowej? Czy działalność taka może zostać zawieszona? Jakie zmiany zostały wprowadzone w tym zakresie? »

Jakie przywileje uzyska upoważniony podmiot gospodarczy

Aktualizacja: 20.07.2007

Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego została wprowadzona do Wspólnotowego Kodeksu Celnego i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Korzyści z tego wynikające to między innymi dokonywanie scentralizowanej odprawy celnej i brak obowiązku składania gwarancji celnej. »

Jakie są skutki zmian przepisów antymonopolowych

Aktualizacja: 20.07.2007

Od 21 kwietnia 2007 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) nie wszczyna na wniosek przedsiębiorców postępowań w sprawach praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów. »

Jakie klauzule powinny się znaleźć w umowie zawieranej z osobą samozatrudnioną

Aktualizacja: 23.07.2007

Nasza firma zamierza korzystać z usług osób „samozatrudnionych”, tymczasem w zaprzyjaźnionej firmie organy podatkowe zakwestionowały zasady współpracy z takimi osobami. W jaki sposób sformułować umowę łączącą strony, aby organ podatkowy nie uznał jej za umowę o pracę z wszelkimi tego negatywnymi skutkami, zarówno dla płatnika, jak i osoby „samozatrudnionej”? »

Co grozi za popełnienie przestępstwa w obrocie gospodarczym

Aktualizacja: 30.07.2007

Nie tylko osoby fizyczne, ale również spółki kapitałowe i osobowe mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. »

Za jakie zobowiązania firmy odpowiada się osobistym majątkiem

Aktualizacja: 30.07.2007

Przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową firmę albo jest wspólnikiem spółki cywilnej lub osobowej, za zobowiązania firmy może odpowiadać nie tylko majątkiem przedsiębiorstwa, ale także swoim majątkiem. »

Udostępnienie danych osobowych

Aktualizacja: 31.07.2007

Prowadzę niewielki zakład usługowy. Posiadam jednak odrębną komórkę organizacyjną zajmującą się kadrami. Czy pracownicy kadr, ale również i inni, którzy będą mieć dostęp do akt personalnych pozostałych pracowników, powinni odbyć jakieś specjalne przeszkolenie w zakresie ochrony danych osobowych? W jaki sposób zapewnić bezpieczny dostęp do tych danych? »

Jak sprawdzać kontrahenta

Aktualizacja: 30.07.2007

Bezpieczeństwo zawieranych transakcji nabiera podstawowego znaczenia szczególnie w sytuacji wysokiego ryzyka niewypłacalności licznych firm działających na rynku. »

Czy trzeba mieć licencję, ubiegając się o zezwolenie

Aktualizacja: 30.07.2007

Czy posiadanie licencji przewozowej oraz spełnienie wszystkich wymogów związanych z koniecznością uzyskania takiego dokumentu jest konieczne przy ubieganiu się o zezwolenie na regularny krajowy przewóz osób? »

Likwidacja firmy - co z pracownikami

Aktualizacja: 05.06.2014

Upadłość lub likwidacja firmy w istotny sposób wpływa na status prawny pracowników. W takich sytuacjach wyłączona jest przede wszystkim ogólna i szczególna ochrona przed zwolnieniem. Jednak sam fakt ogłoszenia upadłości lub likwidacji nie powoduje automatycznego wygaśnięcia stosunku pracy. Konieczne jest dokonanie wypowiedzenia lub rozwiązanie umowy za porozumieniem. »

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »