reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Działalność gospodarcza

Nowe zasady udziału przedsiębiorców w przedsięwzięciach publiczno-prywatnych

Aktualizacja: 25.03.2009

Od 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy mogą uzyskać koncesje na realizację usług publicznych. Od 27 lutego przedsiębiorcom łatwiej finansować i brać udział w realizacji zadań publicznych. W zamian za realizację takich przedsięwzięć przedsiębiorcy mogą zarabiać na eksploatacji obiektu powstałego w wyniku przedsięwzięcia. »

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Aktualizacja: 11.03.2009

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie. »

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie kontroli przedsiębiorców

Aktualizacja: 11.03.2009

Od 7 marca 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców obejmują m.in. zasady prowadzenia prawie wszystkich kontroli. Wyjątki w tym zakresie dotyczą np. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. »

Nowe zasady rejestracji firm

Aktualizacja: 02.03.2009

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi. »

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Aktualizacja: 12.10.2020

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski? »

Skarga o wznowienie postępowania

Aktualizacja: 19.02.2009

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca, który przegrał sprawę w sądzie, odnajdzie nowe fakty jej dotyczące. Gra nie jest warta zainteresowania, gdy chodzi o niewielkie pieniądze lub o wyrok ustalający. Jeśli jednak przegrana jest dotkliwa (a bywa i tak, że może ona przesądzić o losie firmy), warto jest do końca walczyć o zmianę niekorzystnego wyroku. »

Pomysł na biznes - placówka przedszkolna

Aktualizacja: 13.02.2009

Prywatna placówka przedszkolna? Dlaczego nie - prognozy demograficzne są zachęcające. Odstrasza jednak sformalizowana procedura i spory koszt początkowy. »

Pięć kroków do własnej firmy

Aktualizacja: 09.02.2009

Coraz więcej osób zdaje się dochodzić do wniosku, że praca „na swoim” jest lepszym wyjściem, niż bycie zatrudnionym na umowę. W końcu nie na darmo powiadają, że własnymi rękoma można się jedynie garbu dorobić. »

Jak otworzyć własny pub

Aktualizacja: 30.11.2018

Rynek gastronomiczny jest bardzo konkurencyjny, ale dla nowych lokali serwujących piwo i nie tylko wciąż jest jeszcze miejsce. Jak otworzyć własny pub? »

Zasady handlu w Internecie

Aktualizacja: 23.01.2009

Przedsiębiorca, który chce prowadzić sklep internetowy, powinien zamieścić regulamin na jego stronie. Dzięki temu kupujący będzie wiedział m.in. w jaki sposób zapłacić za towar oraz jak złożyć reklamację w przypadku nabycia wadliwego towaru. »

Najlepsze warunki do prowadzenia firmy stwarza województwo śląskie

Aktualizacja: 22.01.2009

Inwestycje produkcyjne najlepiej prowadzić na Śląsku, natomiast usługowe i z zakresu nowoczesnych technologii - w dużych miastach centralnej Polski. »

Jak załatwiać formalności w urzędach

Aktualizacja: 19.01.2009

Osoba, która zdecyduje się zarobkować na własne konto w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej osoby fizycznej, by dopełnić wszystkich obowiązków przedsiębiorcy, musi kontaktować się z innymi podmiotami gospodarczymi oraz załatwiać sprawy w różnych urzędach. Wiążą się z tym pewne wątpliwości i kłopoty interpretacyjne. »

Jak otworzyć okienko kasowe

Aktualizacja: 08.01.2009

Na rachunkach, a raczej płatnościach za nie wciąż można nieźle zarobić. Najlepsze punkty kasowe zarabiają na czysto nawet 10 tys. zł miesięcznie. »

Zamawiający jest nadal stroną nadmiernie uprzywilejowaną

Aktualizacja: 06.01.2009

Prawo zamówień publicznych umożliwia nakładanie na wykonawców nieuzasadnionych obciążeń związanych z udziałem w postępowaniu. Pozwala też na jednostronne, niekorzystne dla wykonawcy kształtowanie treści umowy. »

Jak założyć małą firmę budowlaną

Aktualizacja: 16.12.2008

Założenie firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych nie jest zbyt kosztowne. Na razie tego typu firmy w najmniejszym stopniu odczuwają kryzys w budownictwie. Aby budować domy, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów i pozwoleń. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama