REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny ropy – prognoza

paliwa
paliwa
EPA/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, a wśród analityków dominują opnie, ze jest pole do dalszych dużych wzrostów notowań surowca - podają maklerzy.

Ceny ropy Brent oraz WTI

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,35 USD, wyżej o 0,42 proc.

REKLAMA

Ropa Brent na ICE w dostawach na III wyceniana jest po 87,83 USD za baryłkę, wyżej o 0,41 proc.

Niepewność na rynku surowców 

Na rynkach ropy trwa swoiste "przeciąganie liny" pomiędzy optymizmem związanym z ponownym otwarciem chińskiej gospodarki, co może wpłynąć na znaczący wzrost zapotrzebowania na ropę, a obawami o spowolnienie gospodarcze na świecie, co z kolei negatywnie wpłynęłoby na popyt na surowce.

Analitycy grupy Trafigura widzą pole do dużych zwyżek cen ropy w związku ze stłumionym na razie popytem na ropę, który może się mocno odbić po zniesieniu ograniczeń covidowych w Chinach.

Wzrost gospodarczy USA powyżej prognoz 

REKLAMA

Eksperci zwracają też uwagę, że wzrost gospodarczy w USA jest mocniejszy niż prognozowano i w IV kw. gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła o 2,9 proc. wobec szacowanych 2,6 proc., ale nadal istnieje znaczne ryzyko wystąpienia recesji w 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przyszłym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie znów podwyższy stopy procentowe podczas posiedzenia 31.01-1.02, chociaż nasilają się spekulacje, że amerykański bank centralny będzie mniej agresywnie podwyższać koszt pieniądza.

"W tym roku tematem przewodnim będzie popyt w Chinach - po zniesieniu ograniczeń covidowych - brak dostaw ropy z Rosji - z powodu sankcji - i możliwa recesja w gospodarce USA" - wskazuje Sean Lim, analityk RHB Investment Bank Bhd.

Prognoza cen ropy 

"Spodziewamy się, że ropa Brent będzie kosztować w I kw. średnio 85 USD za baryłkę" - dodaje.

Analitycy Goldman Sachs prognozują tymczasem, że do III kw. ropa zdrożeje do 100 USD za baryłkę. Prognoza 100 USD za baryłkę w ciągu najbliższych miesięcy pojawia się też w raportach UBS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA