reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Są środki na realizację Programu Kapitał Ludzki

Są środki na realizację Programu Kapitał Ludzki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało o wykorzystaniu środków w komponencie regionalnym Programu Kapitał Ludzki.

Średni poziom kontraktacji środków na lata 2007-2013 w ramach komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki (PO KL) wynosi 39,5 proc., a najwyższy – 55,9 proc. osiągnęło województwo podkarpackie (według stanu na 14 maja 2010 roku).

Poniżej przedstawiamy informacje obrazujące poziom wykorzystania środków publicznych w odniesieniu do alokacji przyznanej na realizację Programu Kapitał Ludzki w regionach, w podziale na poszczególne województwa.

Łącznie w latach 2007-2010 wydatkowano ze środków publicznych kwotę blisko 6 mld zł (w tym ze środków budżetowych – 4 mld zł oraz ze środków Funduszu Pracy – 2 mld zł).

Polecamy: Fundusze unijne Wieszjak.pl

Kwoty planowane do wydatkowania w 2010 roku określone w Planach Działania opracowanych przez poszczególne samorządy województw oraz zgłaszane przez regiony na etapie opracowywania ustawy budżetowej znajdują w znacznej mierze pokrycie w kwotach przyjętych w budżecie państwa na 2010 r. Zabezpieczono w nim środki w części 34 – Rozwój regionalny oraz rezerwie celowej na łączną kwotę – 4,4 mld zł.

Obecny poziom wydatkowania środków w 2010 r., wynoszący 25,1 proc. budżetu rocznego (przy maksymalnym 42,5 proc. w przypadku województwa lubelskiego) oraz obowiązujące procedury budżetowe nie dają Ministrowi Rozwoju Regionalnego podstaw do podejmowania działań prowadzących do zwiększenia limitu dla żadnego z województw. Do wykorzystania w 2010 r. pozostaje nadal ponad 3,3 mld zł.

Przyczyny ewentualnych problemów w realizacji płatności w komponencie regionalnym Programu Kapitał Ludzki to m.in.:

  • niedoszacowanie zapotrzebowania na środki budżetu państwa przez poszczególne województwa;
  • zwiększona wartość zobowiązań wynikająca z nadkontraktacji środków w ramach konkursów ogłoszonych w 2009 r.;
  • brak możliwości wydatkowania środków niewykorzystanych z końcem 2009 r. w ramach tzw. środków niewygasających.

W celu uniknięcia ewentualnego deficytu środków na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki w 2010 r. instytucja zarządzająca programem na bieżąco monitoruje poziom wydatkowania środków przez samorządy województw.

W połowie roku dokonana zostanie analiza stopnia wydatkowania środków przez poszczególne województwa w kontekście ewentualnych przesunięć środków w ramach innych Programów. Umożliwi to zwiększenie łącznej kwoty środków dostępnych w budżecie państwa na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki.

W najbliższych miesiącach nie ma zagrożenia utraty płynności finansowej, zatem informacje dotyczące braku środków publicznych na realizację komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki są nieuzasadnione.

MRR/IN

Polecamy: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama