reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polski przemysł wychodzi na prostą

Polski przemysł wychodzi na prostą

Polski przemysł zaczyna sobie coraz lepiej radzić. W kwietniu br. produkcja przemysłowa odnotowała wzrost w stosunku do tego samego okresu 2009 roku.

W kwietniu br. produkcja przemysłowa wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w stosunku do marca br. była niższa o 9,1 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu o 6,1 proc. niższa niż przed rokiem i o 18 proc. wyższa w stosunku do marca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan zaznacza, że produkcja wzrasta już szósty miesiąc z rzędu, co świadczy o tym, że przemysł, który w 2009 roku został szczególnie dotknięty przez kryzys, zaczyna sobie coraz lepiej radzić. Wzrost produkcji nastąpił co prawda tylko w 23 na 34 działy (w marcu w 29 działach), ale to - podobnie jak niższa dynamika w stosunku do marca - efekt mniejszej liczby dni roboczych w kwietniu niż w marcu. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

- Cieszy fakt, że odradza się przetwórstwo przemysłowe, bo to ważny dział gospodarki, mocno dotknięty przez kryzys. Rośnie sprzedaż komputerów, wyrobów elektronicznych, wzrasta zapotrzebowanie na produkty chemiczne. Ciągle jednak w 11 działach przemysłu produkcja jest niższa niż w kwietniu 2009 roku. To znaczy, że jesteśmy dopiero na początku drogi wchodzenia na ścieżkę wzrostu gospodarczego - mówi ekspert.

Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, dodaje także, że spadek produkcji sprzedanej w dziale maszyn i urządzeń, który dużą część wyrobów wysyła na eksport, świadczy o tym, że nasi główni partnerzy handlowi jeszcze nie zwiększają zakupów. Kłopoty ze sprzedażą ma też branża meblowa, w której koniunktura zależy w dużym stopniu od odbiorców zagranicznych. Chociaż w tym przypadku zawiedli także klienci krajowi. Gospodarstwa domowe, w dobie kryzysu, ograniczyły bowiem zakupy mebli.

Natomiast wyniki budownictwa pozostają pod wpływem długiej i mroźnej zimy, która wstrzymała prace na wielu budowach. W kolejnych miesiącach należy się jednak spodziewać znacznego przyśpieszenia robót i odrobienia przez branżę strat z pierwszych miesięcy roku.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama