| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR?

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR?

Deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2015 r. należy złożyć w terminie do 1 lutego 2016 r. Przy czym deklarację roczną PIT-4R o pobranych zaliczkach podatkowych składają m.in. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej lub ich następcy prawni. Natomiast PIT-8AR przygotowują te podmioty, które pobierały zryczałtowany podatek dochodowy od należności lub świadczeń dokonywanych na rzecz osób fizycznych w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają co do zasady obowiązek wysyłać ww. deklaracje do urzędu skarbowego w formie elektronicznej.

Z obowiązku elektronicznego dostarczania do fiskusa deklaracji podatkowych zwolnieni są jedynie płatnicy, którzy są zobowiązani sporządzić informacje lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. W przypadku druków składanych w trakcie roku liczbę podatników wyznacza się, uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia przygotowania dokumentu, który ma być dostarczony do konkretnego urzędu skarbowego.

Przy ustalaniu liczby podatników nie ma znaczenia forma zatrudnienia, tytuł, z którego pochodzą poszczególne wypłaty, ani to, czy konkretna należność jest opodatkowana według skali czy też ryczałtowo (co dotyczy np. umowy zlecenia i o dzieło do 200 zł).

Zobacz serwis: Moja firma

Z formy pisemnej składania deklaracji podatkowych nie będą mogli korzystać natomiast przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą obejmującą prowadzenie ksiąg podatkowych w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa (chodzi tu o biura rachunkowe). W ich przypadku wysyłka elektroniczna musi być stosowana niezależnie od liczby osób, dla których przygotowywane są formularze podatkowe.

Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie biura rachunkowe i pracodawcy, rozliczający podatek za więcej niż 5 osób, muszą dostarczać PIT-y do urzędów skarbowych w formie elektronicznej.

Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych części formularza PIT-4R i PIT-8AR wraz ze wskazaniem danych, które powinny się znaleźć w określonych pozycjach omawianych druków.

Jak wypełnić PIT-4R

Od 2016 r. należy korzystać z druku PIT-4R w wersji 6, według wzoru podanego w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W celu prawidłowego wypełnienia PIT-4R płatnik w części A formularza w poz. 5 musi podać urząd skarbowy, do którego składa deklarację PIT-4R.

Zobacz serwis: Podatki

Deklaracja PIT-4R jest składana do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną – według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, gdy nie ma siedziby.

W dwóch pierwszych częściach PIT-4R – A i B należy zamieścić dane techniczne, takie jak w każdej innej deklaracji PIT. Tam płatnik wskazuje m.in.: urząd skarbowy, któremu podlega, a w kolejnym polu zaznacza właściwy kwadrat: z numerem 1, jeśli jest to pierwsza deklaracja, z numerem 2, gdy składa korektę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR

W artykule m.in.:

  • Jak wypełnić PIT-4R
  • Co należy umieścić w części C PIT-4R
  • Jak wypełnić część D PIT-4R
  • Jak wypełnić PIT-8R
  • Co należy umieścić w części C PIT-8R

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

PIT

Zdjęcia

Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR? /fot. Fotolia
Jak prawidłowo wypełnić deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR? /fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »