Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podlewanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podlewanie.
Cefalocereus, głowa starca (Cephalocereus senilis)
Aktualizacja: 09.02.2012
Cefalocereus (Cephalocereus senilis) w naturalnych warunkach osiąga średnicę do 35 cm i 15 m wysokości. Jednak w warunkach hodowlanych średnica jego nie przekracza 8 cm, a wzrost 75 cm. Cefalocereus pokryty jest równomiernie długimi, bardzo delikatnymi cierniami w kolorze białym, które wspaniale kontrastują z jasną zielenią rośliny. W uprawie domowej nie pojawiają się kwiaty, na szczęście dla hodowców, gdyż nie mają one przyjemnego zapachu. »
Aktualizacja: 08.01.2012
Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra! »
Aktualizacja: 09.02.2012
W naturalnym środowisku oplątwy rosną na drzewach, dachach domów, kamieniach, słupach telefonicznych i tym podobnych. Są to rośliny, które nie mają korzeni – rosną na innych roślinach, lecz nie szkodzą im. Odżywiają się niesionym przez wiatr kurzem, który zawiera cząstki gleby. W uprawie domowej wymagają jedynie zraszania. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne! »
Aktualizacja: 09.02.2012
Najbardziej znanymi spośród hodowli doniczkowych są właśnie jaśminy sambac. Są to zielone pnącza o bardzo silnie pozwijanych pędach dorastających nawet do 5 metrów (przeważnie osiągają 3 metry długości). W lecie jaśminy zakwitają – ich kwiaty są białe i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Zebrane są po kilkanaście sztuk w efektowne kwiatostany. »
Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)
Aktualizacja: 09.02.2012
Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie. »
Aktualizacja: 08.01.2012
Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu. »
Aktualizacja: 09.07.2014
Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu. »
Afelandra (Aphelandra squarrosa)
Aktualizacja: 09.02.2012
Afelandra (Aphelandra squarrosa) pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Głównym atutem rośliny są przepiękne liście, ozdobione białą nerwacją, wspaniale kontrastującą z zielonym tłem liści. Dodatkowo, na wierzchu rośliny występują żółte kwiaty, które stanowią niebanalną ozdobę. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Roślina ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, jako mała, niepozorna roślinka. W uprawie natomiast występują jej znacznie barwniejsze i większe mieszańce – achimenes hybrida. Główną ozdobą rośliny są kwiaty – kwitnące latem tak obficie, że zakrywają niemal całkowicie liście. Zabarwienie roślin może być przeróżne – od łososiowych kwiatów, poprzez różowe, czerwone i niebieskie, do fioletowych. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do października. Liście achimenesa również są ozdobne – maja jajowaty, zaostrzony na końcach kształt oraz pokryte są mnóstwem drobnych włosków w purpurowej tonacji. »
Podlewanie roślin doniczkowych
Aktualizacja: 09.02.2012
Dostarczanie wody dla organizmów roślinnych jest bardzo ważne – dzięki niej roślina może poprawnie funkcjonować. Woda dostarcza naszym kwiatom soli mineralnych, chroni je przed przegrzaniem oraz jest wyjściowym surowcem fotosyntezy. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Znanych jest około 40 gatunków żywych kamieni. Ich ojczyzną są kamieniste i piaszczyste pustynie Południowej i Południowo-Zachodniej Afryki. Roślina charakteryzuje się parą grubych, zrośniętych liści, nie różniących się od otoczenia i do złudzenia przypominających drobne kamyki. Jest to typowy przykład mimikry. Żywy Kamień jak każdy sukulent gromadzi w liściach zapas wody, pozwalający mu przeżyć okresy suszy. Kwitnie biało lub żółto od września do października. »
Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)
Aktualizacja: 09.02.2012
W tropikalnej Ameryce występuje około 180 gatunków tej rośliny. Liście w poprzeczne srebrzysto-białe pasy tworzą lejkowatą rozetę. Roślina kwitnie od lipca do grudnia. O jej urodzie świadczą intensywnie różowe liście przykwiatowe, bardzo trwałe, zdobiące kwiatostany o długości 35 cm. Drobne, niebieskie kwiaty umieszczone w efektownej różowej „szyszce” liści przykwiatowych szybko więdną. Roślina kwitnie tylko raz w życiu, później powoli zamiera. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Nolina recurvata jako gatunek pochodzi z kamienistych pustyń Meksyku. Gruba, zdrewniała łodyga jest naturalnym zbiornikiem wody. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Juka występuje w Ameryce Środkowej, jest rośliną z rodziny agawowatych, drzewiastą o wysokości 4-8 m, o efektownych, białych, groniastych kwiatostanach. Uprawia się ją w dużych pojemnikach. »