Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Czy spółki cypryjskie są przyjazne dla przedsiębiorcy
Aktualizacja: 21.10.2010
Inwestowanie w tzw. rajach podatkowych jest związane z ryzykiem chociażby szacowania obrotów czy brakiem możliwości odliczenia VAT. Lokowanie oszczędności za granicą i związane z tym oszczędności podatkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich firm. »
Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?
Aktualizacja: 25.11.2011
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i męczy Cię polski urząd skarbowy, nie załamuj się. Masz możliwość zmiany urzędu, z którym współpracujesz na… cypryjski. Jakie są podstawowe zalety korzystania z takiego rozwiązania? »
Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać
Aktualizacja: 06.04.2018
Ogólne zasady przyznawania pomocy publicznej w zakresie podatków zawarte są w Ordynacji podatkowej (rozdział 7a). Przepisy te przewidują możliwość przyznawania pomocy publicznej dla przedsiębiorców w zakresie wszystkich podatków. »
Jak państwa członkowskie powinny interpretować prawo podatkowe?
Aktualizacja: 25.11.2011
Wyrok (w sprawie C-582/08) dotyczył brytyjskich regulacji dotyczących zwrotu VAT naliczonego w odniesieniu do transakcji określonych w art. 169 lit. c) Dyrektywy Rady 2006/112/WE przeprowadzanych przez podatników niemających siedziby na terytorium Unii Europejskiej. Stosując się do regulacji art. 2 Dyrektywy Rady 86/560/EWG (obecnie treść tego artykułu powtarza art. 5 Dyrektywy Rady 2008/9/WE ) Wielka Brytania nie dawała tym podmiotom prawa do zwrotu podatku naliczonego z tytułu wskazanych transakcji. »
Jaką stawkę podatku stosować w okresie przejściowym?
Aktualizacja: 25.11.2011
W dniu 9 września 2010 r. został zaprezentowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt przewiduje m.in. zmianę stawek podatku. »
Jakie są ulgi w zobowiązaniach podatkowych dla przedsiębiorców?
Aktualizacja: 25.11.2011
W przepisach prawa podatkowego m.in. dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przewidziane są różnego typu zwolnienia, odliczenia, zmniejszenia dzięki którym zostaje obniżona podstawa opodatkowania lub wysokość podatku. »
Jak rozliczyć stratę podatkową spółki z o.o. z 2009 roku?
Aktualizacja: 25.11.2011
Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wiążę się z uzyskaniem dochodu, czasem firma przynosi stratę. Jak rozliczyć stratę spółki z o.o.? »
Czy będziemy płacić nowy podatek pielęgnacyjny
Aktualizacja: 08.09.2010
Senatorowie PO chcą wprowadzić podatek pielęgnacyjny. Nowe obciążenie w wysokości 1% wynagrodzenia płaciliby wszyscy pracujący. Miałoby ono być przeznaczone na pomoc osobom potrzebującym stałej opieki. Zasiłek pielęgnacyjny, w postaci czeków, przysługiwałby jednak tylko osobom niesprawnym. »
Sprzedaż domeny internetowej – konsekwencje podatkowe
Aktualizacja: 25.11.2011
Handel domenami w dzisiejszych czasach jest rzeczą powszechną. Czy jednak w przypadku umów, w wyniku których zmienia się abonent domeny, można mówić o „sprzedaży” czy „zbyciu”? Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje taka umowa? »
Konkursy organizowane przez Internet - problem podatkowy
Aktualizacja: 25.11.2011
Jednym z narzędzi marketingu jest wzbudzanie u konsumentów zainteresowania produktem, bądź marką, przez obietnicę otrzymania określonego dobra. W tym celu przedsiębiorcy organizują dla klientów konkursy z nagrodami, przy czym coraz częściej tego typu akcje ogłaszane są na stronach internetowych organizatora, lub realizującej daną akcję agencji reklamowej. Czy takie nagrody mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? »
Dlaczego oszczędzanie za granicą jest bardziej bezpieczne? - część II
Aktualizacja: 01.12.2011
Czym jest trust i jakie korzyści z niego płyną? Dlatego warto jest pomyśleć o wyłączeniu części aktywów z obrotu w Polsce i przekazaniu ich do pasywnych inwestycji zagranicznych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule. »
Co z fakturami przesyłanymi e-mailem?
Aktualizacja: 25.11.2011
Faktury sporządzane i wysyłane elektronicznie oraz drukowane przez strony transakcji przyspieszają obrót gospodarczy i dają spore oszczędności. Ich legalność jest jednak podważana. Dlaczego? »
Raje podatkowe pozwalają zaoszczędzić najbogatszym podatnikom
Aktualizacja: 25.11.2011
Wysokie obciążenia podatkowe są utrapieniem dla co zamożniejszych obywateli większości rozwiniętych państw. Jednak wciąż istnieje na świecie szereg miejsc, gdzie podatek dochodowy nie jest pobierany w odniesieniu do wszystkich bądź niektórych grup podmiotów. »
Czy organ podatkowy może zmienić decyzję ostateczną?
Aktualizacja: 25.11.2011
Decyzja wydana przez organ podatkowy może zostać następnie uchylona bądź zmieniona. Organ podatkowy będzie mógł wydać decyzję w sprawie uchylenia bądź zmiany dotychczasowej decyzji jeżeli nie zaszkodzi to stronie. W jakich przypadkach jest to możliwe? »
Kim jest osoba trzecia w podatkach i za co odpowiada?
Aktualizacja: 25.11.2011
Za zaległości podatkowe podatnika może odpowiadać osoba trzecia. Zamknięty katalog osób, które mogą ponosić taka odpowiedzialność a także określenie sytuacji w jakich odpowiadać będzie osobą trzecia zawierają przepisy ordynacji podatkowej. Jednak warto pamiętać, iż osoba trzecia poniesie odpowiedzialność za zobowiązania podatkowego podatnika dopiero gdy organ podatkowy orzeknie o odpowiedzialności tej osoby w drodze decyzji. W jakich przypadkach jest to możliwe? »