| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat Dnia

Jak skorzystać z przedawnienia

Aktualizacja: 16.03.2009

W obrocie gospodarczym terminy przedawnienia pełnią niezwykle ważną rolę. W przypadku trudności z terminowymi płatnościami przedawnienie to jeden z najczęściej podnoszonych zarzutów. »

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Aktualizacja: 17.03.2009

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek. »

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Aktualizacja: 13.03.2009

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Ze względu na kryzys finansowy ustawodawca ułatwił korzystanie ze skorygowania VAT i zwiększył mobilizację kontrahentów do regulowania zaległości. »

Jak wypłacać wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat

Aktualizacja: 13.03.2009

Od 1 lutego 2009 r. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mają prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego. Pracodawcy finansują pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego pracownikom, którzy 50 lat ukończyli w 2008 r. lub wcześniej. Za pozostały okres osoby te mają prawo do zasiłku chorobowego. »

Procedury ostrożnościowe

Aktualizacja: 12.03.2009

Jak przygotować firmę do sytuacji kryzysowej? Czy zawczasu wdrożyć odpowiednie procedury? Jeśli tak, to czy wystarczy je omówić, czy też lepiej spisać i wywiesić w widocznym miejscu? Co zrobić, gdy i tak zawiodą? »

Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego pracownika

Aktualizacja: 11.03.2009

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych ze śmiercią jego pracownika. Część z nich jest analogiczna do czynności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy. Dodatkowo pracodawca musi wypłacić osobom uprawnionym odprawę pośmiertną. »

Ułatwienia w zakresie zatrudniania cudzoziemców

Aktualizacja: 10.03.2009

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki. »

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 11.03.2009

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma prawa do zasiłku przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy. »

Nowa ewidencja działalności

Aktualizacja: 06.03.2009

Utworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Jeżeli wniosek o wpis do tego rejestru będzie złożony za pośrednictwem organu gminy, to ten organ zweryfikuje taki wniosek. »

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Aktualizacja: 04.03.2009

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może skrócić ten okres. »

Zmiany w zasadach kontrolowania przedsiębiorców

Aktualizacja: 03.03.2009

Od 7 marca obowiązuje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła wiele korzystnych zmian dla przedsiębiorców w związku z prowadzoną u nich kontrolą. Przede wszystkim znacznie skrócono limit czasu trwania kontroli w roku dla najmniejszych firm. »

Dłuższe okresy rozliczeniowe

Aktualizacja: 02.03.2009

Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy. »

Nowe zasady rejestracji firm

Aktualizacja: 02.03.2009

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi. »

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Aktualizacja: 26.02.2009

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę. »

Podatek i składki ZUS za bony dla pracowników

Aktualizacja: 25.02.2009

Pracodawca ma wiele okazji do wręczania pracownikowi prezentu. Formy, w jakich pracodawcy obdarowują swoich pracowników, bywają różne, jednak większość decyduje się na zakup bonów. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK