Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu projekt. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące projekt.
Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?
Aktualizacja: 09.02.2012
Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego? »
Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy
Aktualizacja: 03.06.2011
Na słonecznych tarasach i balkonach o wiele łatwiej o dobór roślin, które będą kwitły lub ładnie będą się wybarwiać ich liście albo igły. Zdarza się jednak, że na naszym balkonie słońce gości tylko przez kilka godzin dziennie lub wcale. Czy w takich warunkach da się ożywić taras roślinami? Jakie gatunki i odmiany wybrać? »
Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy
Aktualizacja: 09.02.2012
Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska. »
Aktualizacja: 16.01.2014
Twoje dziecko jest zapalonym kibicem sportowym i marzy mu się, by jego pokój odzwierciedlał jego zainteresowania? Oto przedmioty, które stworzą sportowe wnętrze. »
Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?
Aktualizacja: 04.05.2011
Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych. »
Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?
Aktualizacja: 09.02.2012
Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. »
Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?
Aktualizacja: 24.07.2013
Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy. »
Aktualizacja: 09.02.2012
Co to znaczy samowola budowlana? Czy wykonując samodzielnie remonty w domu dopuszczamy się jej? 6 sierpnia 2010 roku zaktualizowano ustawę Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, nowelizacja), z której dowiemy się czy działamy zgodnie z prawem. »
Czego można wymagać od projektanta podczas budowy?
Aktualizacja: 14.04.2011
Wykonanie prac projektowych jest jedną z początkowych faz w procesie budowlanym, dlatego rola projektanta jest tu kluczowa – to do niego należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, ewentualnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, innymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. »
Dodatki do domu, które sprawią, że poczujesz się jak w kinie
Aktualizacja: 31.05.2012
Masz ochotę odmienić nieco wnętrze swojego mieszkania? Co powiesz na motyw kinowy? Nawet jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem dziesiątej muzy, nasze propozycje mogą Ci się spodobać! »
Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?
Aktualizacja: 12.04.2011
W decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko. »
Czym charakteryzują się farby strukturalne?
Aktualizacja: 04.04.2011
Farba strukturalna to materiał wykończeniowy łączący właściwości farby i tynku. Przy jej użyciu powierzchnia ścian zyskuje niepowtarzalną strukturę, której forma zależy od rodzaju narzędzi używanych do jej kształtowania. Ich stosowanie nie wymaga dużych umiejętności, jednak warto wiedzieć czym się charakteryzują, by łatwiej było osiągnąć zamierzony efekt. »
Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?
Aktualizacja: 07.04.2011
Zarówno tynk gipsowy, jak i płyty gipsowo-kartonowe nie nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach. Są sytuacje, gdzie tynk będzie lepszym rozwiązaniem oraz takie, gdzie nic innego nie wchodzi grę, jak tylko płyta g-k. Oba rozwiązania dają podobny efekt – gładką ścianę, ale sposoby ich przeprowadzenia znacznie się różnią. »
Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?
Aktualizacja: 06.04.2011
Schody pozwalają przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami budynku i pokonywać różnice poziomów. Ich konstrukcja powinna być wytrzymała, a zarazem lekka. Schody można kształtować na kilka sposobów, a ich układ statyczny mogą stanowić różne elementy. Materiały z jakich się je wykonuje powinny być dobrane do warunków eksploatacji schodów. »
Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?
Aktualizacja: 30.03.2011
Przestrzenie zagrożone pożarem są wydzielane przegrodami o określonych odpornościach na płomień i gorący dym. Szczelne odcięcie takich stref powoduje brak możliwości rozprzestrzeniania się pożaru i gorących gazów pomiędzy pomieszczeniami. Poznajmy poszczególne elementy odcięć pożarowych. »